Az árnyékváros
Tükrökkel irányítják a napfényt a norvégiai városkára, amit a hegyek teljesen elzárnak a külvilágtól.
Oslótól északnyugatra fekszik a hegyek közé rejtve Rjukan városa. Alig 3000-en lakják a viszonylag kis kiterjedésű norvég települést. Tengerszint feletti magassága 300 méter, ami a lakók számára egy igencsak fontos ok miatt problémás. Rjukant ugyanis hegyek zárják körbe.
A település az 1910-es években jött létre, korábban csak egy-egy tanyaház állt a hegyek között. A századelőn a közelben kialakított erőmű munkásainak azonban otthon kellett. Eleinte salétromot, majd deutérium-oxidot, azaz nehézvizet állítottak itt elő, ezért Rjukan városa fontos célponttá vált a második világháború során. A város azonban nem arról vált ismertté, hogy a nácik atomprogramját lényegében itt akadályozta meg az az 5 brit katona, akik egy éjszakán a szurdokba leereszkedve leállították az erőművet. Ma már azért ismerjük Rjukant, mert a város csak a tükrök segítségével kap napfényt télen.
Rjukan tükreinek köszönhetően van fény a városban
Az év jelentős részében a természetes napfény is lejut a szurdok mélyéig, azonban decemberben és januárban szinte vaksötét lenne, ha nem szereltek volna fel a környező hegyek tetejére olyan tükröket, melyek a mélybe terelik a napsugarak fényét. A tükrök szükségességét már 1913-ban felvetették, azonban csupán száz évvel később kezdték kiépíteni a rendszert. Végül 2013-ban élesedett, azóta pedig a szurdok lakóinak egyetlen napon sem kell nélkülözniük a fényt.