MENÜ
2025. árpilis 25.
Márk
„Úgy terjed, mint a rák”

„Úgy terjed, mint a rák”

spiegel.de

Az online csalások globális fenyegetéssé válnak.

Az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatalának (UNODC) jelentése szerint a délkelet-ázsiai bűnözői hálózatok mára Afrikába és Dél-Amerikába is átterjedtek.
Az elmúlt hónapokban a hatóságok látványos lépéseket tettek, hogy bezárják az úgynevezett átverési központokat Mianmarban, és munkások ezreit visszahozzák hazájukba. Gyakran nem önként dolgoztak ott, hanem az embercsempészek adták át őket a bűnözői hálózatoknak. De az elszigetelt sikerek nem tudják megfékezni a problémát.
„Úgy terjed, mint a rák” – mondta Benedikt Hofmann, az UNODC regionális képviselője. „A hatóságok küzdenek a probléma ellen egy bizonyos területen, de a gyökerek soha nem tűnnek el; csak továbbterjeszkednek.”
Az üzlet rendkívül jövedelmező. Az UNODC legfrissebb becslései szerint a nyereség ma már csaknem 40 milliárd dollárt (35 milliárd eurót) tesz ki évente.
A bűnözők különféle csalások egész sorához folyamodnak, az úgynevezett disznóvágástól, amelyben az áldozatok pénzét rabolják el egy feltételezett romantikus kapcsolaton keresztül, a kriptovalutákkal kapcsolatos befektetési csalásokig. A csalók gyakran rendőrnek vagy banki alkalmazottnak adják ki magukat. Módszereik annyira kifinomultak, hogy még a szakértők sem lehetnek biztosak abban, hogy képesek ellenállni a pszichológiai nyomásnak.
A bűnözők számára előnyös, hogy nem kell kábítószert vagy más illegális árut a határokon át csempészniük. Ehelyett kifinomult infrastruktúrákat hoztak létre, amelyeket elsősorban az interneten keresztül üzemeltetnek. Ez lehetővé teszi számukra, hogy szinte minden régióban letelepedjenek. Elsősorban a magas szintű korrupciós és gyenge rendőri erőkkel rendelkező területeken, mint például Laosz, Mianmar és Kambodzsa.