Tam_Bau
MENÜ
2025. január 15.
Lóránt, Loránd

A sövény és a szegély kertünk főszereplője lehet

magyarmezogazdasag.hu/Dr. Szalai Zita

A szegélyhatás felhasználása permakultúrában.

A szegélyek és mintázatok alkalmazása alapvető biodiverzitás- és produktivitásnövelő tényező a permakultúrás rendszerekben, bármennyire is kis jelentőségűnek tűnhetnek a hagyományos kertészet megközelítésében.

A legtöbb tájtervező egyszerűen esztétikai elemként telepítené ezeket, de a permakultúrás tervező felismeri létrehozásuk számos további hasznosítási lehetőségét, amiben az élettér és a produkció fontos tényezők. A sövény nemcsak a szemet gyönyörködtetheti, hanem táplálékforrást is jelenthet számunkra és a kert élőlényeinek is. A sövények feladata a magánélet védelme és az elemekkel szembeni védelem, a mikroklíma alakítása, szélvédelem. Leggyakrabban különféle bokrokból, fákból, terebélyes cserjékből állnak, ezen kívül a kerítésre felfutó kúszónövényekből. A sövények összeállításában fontos a fajdiverzitás és a honos, régióban megtalálható fajok alkalmazása, mert ezekkel könnyebben boldogulunk. Figyeljünk arra, hogy egyben élőhelyet is teremtünk a hasznos élő szervezeteknek, fészkelőhelyet és táplálékot nyújtunk a madaraknak.

Ilyen hasznos növények a következők:
csíkos kecskerágó (Euonymus europaeus), veresgyűrű som (Cornus sanguinea), kökény (Prunus spinosa), gyepűrózsa (Rosa canina), fekete bodza (Sambucus nigra), húsos som (Cornus mas), közönséges fagyal (Ligustrum vulgare), mezei juhar (Acer campestre), vadalma (Malus sylvestris), vadkörte (Pyrus pyraster), mogyoró (Coryllus avellana), galagonya (Crataegus monogyna), madárberkenye (Sorbus aucuparia). Természetesen magunkról sem kell megfelejtkeznünk, a gyümölcstermő fáknak és bokroknak, valamint gyógynövényeknek helye van a fajlistában. Ribiszkeféléket, málnát, szedret telepíthetünk, amelyek a félárnyékot is elviselik, hiszen erdei eredetűek. Használjuk fel a sövény elhelyezkedését, tájolását, a napos és árnyékosabb, szeles és szélvédett felületeit a megfelelő fajok alkalmazásával.

Természetes kerítés, sövény kialakítása

Alapja a levágott ágak és gallyak felhalmozása a tervezett sövény vagy kerítés vonalában, 0,5-1,0 m szélességben. Ezek kitűnő lehetőséget adnak a területen található növény- és állatfajok természetes betelepedésére, menedéket és élőhelyet biztosítanak számukra. A módszert Herman Benjes német ökológus alkalmazta az adott régióban lévő fajokból álló természetes sövények, erdősávok kialakítására, támogatva a sövényalkotó fajok természetes betelepülését.

A sövény fajait a belátogató állatfajok telepítik, az elfogyasztott gyümölcsök, termések magvai, szaporítóképletei révén, másrészt a szél által terjesztett fajok fennakadnak a természetes kerítésben.
A kialakulása időigényes, hiszen természetes folyamatokon, a természet munkáján alapul.

A kerítések nemcsak a kertünk határait védhetik, hanem védelmet és bőséges felületet is adnak a környezetükben növekedő és felfutó fajok számára. Felfogják a szálló magvakat és növényi maradványokat, előkészítve a helyet a megtelepedő fajok számára, védik azokat a széltől, és kedvező mikroklímát biztosítanak. Élőhelyet és menedéket adnak a kertekben megtelepedő és áthaladó állatfajoknak.

A tavak tulajdonképpen fantasztikus szegélyek, nemcsak a nagy tavak, de még a kis tavacskák is, amelyeket dekorációs elemként telepítünk a kertbe. A tavak és a partvonal által kialakított szegély bőséges növény- és állatvilág helyszíne lehet, minél tagoltabb a szegély, annál gazdagabb a biológiai sokféleség.

A természetes nagy kövek, sziklák egy kert megtervezésében számos funkciót szolgálhatnak, az egyik a szegélyek létrehozása.
Életet gyűjtenek azáltal, hogy elősegítik a talajszemcsék megfogását, leülepedését, a szálló magvakkal, növényi szaporítóképletekkel együtt. Hőcsapdaként működnek a nappali felmelegedéssel és az éjszakai hőleadással és a kondenzvíz lecsapódásával a felületükön, befolyásolják közvetlen környezetük mikroklímáját: hőt, párát és nedvességet is szolgáltatnak a hajnali órákban. A kövek között kialakuló élettér a betelepülő pionír fajoknak is otthont ad, másrészt a kövek és a talaj találkozása a kövek védelmében kedvező életlehetőségeket teremt.

A természetes kövek elválasztanak és összekötnek, és a közöttük vagy felületükön lévő mélyedésekben lehetővé teszik az élet megtelepedését.