Tam_Bau
MENÜ
2024. november 21.
Olivér

Ha erdőtulajdonos, akkor nagyon figyeljen!

penzcentrum.hu

Az ingatlanokat érintő jogi szabályozás jelentős változása megy keresztül a közeljövőben.

Várhatóan 2025 januárjában hatályba lép az új ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény, valamint a végrehajtásáról szóló kormányrendelet (új Inyvhr.). Az ingatlantulajdonosok számára egy kisebb, de különösen fontos változás az erdőként nyilvántartott területek státuszának felülvizsgálata. Most van itt az idő, hogy felülvizsgálják az ingatlanjuk jogi besorolását, mert a határidők közelednek!

Az új törvény (új Inytv.) megalkotásával a jogalkotó kiemelt céljai közé tartozott többek között az ingatlan-nyilvántartás elsőbbségének a megteremtése, vagyis az, hogy a lehető legteljesebb körben megismerhető legyen az adott ingatlannal összefüggésben fennálló összes adat, jog, tény és kötelezettség. Bár az egyes ágazatok továbbra is vezethetik az ingatlanokra vonatkozó szakmai szempontú nyilvántartásukat, az új rendszer kötelezővé teszi, hogy az ágazati adatok az egységes ingatlan-nyilvántartásban is megjelenjenek és ehhez kapcsoltan az ingatlan-nyilvántartási adat elsőbbségét, közhitelességét mondja ki.

De hogy jönnek ide az erdők?

Ezen elsőbbség megteremtése keretében kerül sor – egyes ingatlanok tulajdonosait kiemelten érinthető – erdők ingatlan-nyilvántartási és erdészeti hatósági nyilvántartásának az összehangolására azáltal, hogy az új Inyvhr. átmeneti rendelkezéseket tartalmaz az „Országos Erdőállomány Adattárban erdőként nyilvántartott terület” jogi jelleg felülvizsgálatára és részleges kivezetésére.

Mind a régi, mind pedig az új végrehajtási szabályozás szerint egy adott ingatlanra számos jogcímen jegyezhető fel jogi jelleg, ezek egyike „az Országos Erdőállomány Adattárban erdőként nyilvántartott terület”.

Ezt a jogi jelleg bejegyzést azonban a korábbi és az új Inyvhr. eltérően szabályozza. Míg a régi jogszabály nem határozta meg, hogy mely ingatlanokra lehet bejegyezni – csak arról rendelkezik, hogy az erdő művelési ágú területre nem jegyezhető be – addig az új Inyvhr. már tételesen meghatározza, tehát szűkíti azoknak az ingatlanok körét, amelyekre ez a jelleg bejegyezhető – fejti ki dr. Ésik Julianna, a Jaczkovics Ügyvédi Iroda szakértője.

De mit kell figyelni?

Azon ingatlanok esetében, amelyre az új Inyvhr. hatálybalépése előtt „az Országos Erdőállomány Adattárban erdőként nyilvántartott terület” jogi jelleget jegyeztek fel, a tulajdonosok 2025. június 30. napjáig bejelenthetik az ingatlanügyi hatóságnál, hogy a jogi jelleg megalapozottságát vitatják.

A tulajdonosi bejelentést követően az ingatlanügyi hatóság a beérkezéstől számított 8 napon belül az illetékes erdészeti hatósághoz továbbítja a kérelmet, aki a jogi jelleg megalapozottságát megvizsgálja, és annak fenntartásáról vagy törlése elrendeléséről határozattal dönt.

Azon ingatlanok tulajdonosai tehát, akik jelenleg is vitatják az ingatlanjaik erdő jogi jellegének megalapozottságát, 2025. január 15. és 2025. június 30. között kezdeményezhetik a vitatott erdő jogi jelleg megszüntetését – hívja fel a figyelmet a Jaczkovics Ügyvédi Iroda szakértője.

Fontos azonban, hogy ha a tulajdonosok az előírt határidőben a tulajdonosi bejelentést elmulasztják, vagy az „Országos Erdőállomány Adattárban erdőként nyilvántartott terület” jogi jelleget az erdészeti hatóság érdemben fenntartja, ezen ingatlanok 2025. november 1. napját követően a tulajdoni lapon erdő művelési ágban lesznek nyilvántartva, mely számos korlátozást jelenthet az ingatlan tulajdonosok részére.