MENÜ
2024. december 14.
Szilárda

Szívgyógyszerrel doppingoltak, de ez egy orvoson kívül senkit nem érdekelt Kínában

telex.hu / Fehér János

Kínában nagyjából tízezer sportolót doppingolnak, gyakorlatilag mindenkit, aki számít az élsportban.

Áprilisban derült ki, hogy 23 olyan kínai úszó indult a 2021-ben rendezett tokiói olimpián, akik korábban pozitív doppingmintát adtak. Mindannyiuknál a szívgyógyszerek hatóanyagaként ismert trimetazidint mutatták ki, de a kínai doppingellenes ügynökség szerint az szennyeződésként került az úszókba, nem tudatosan szedték, és ezt az érvelést felsőbb szinteken is elfogadták. Az eset óta főként az Egyesült Államok részéről erősen kritizálták a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökséget (WADA), ami egy újabb támadási felületet adott azzal, hogy figyelmen kívül hagyott egy nyomozói jelentést.

A New York Times kedden azt írta, hogy a WADA vezetősége már 2020 közepén kapott egy olyan jelentést és figyelmeztetést a nyomozóegységétől, ami egy Kínából korábban disszidált orvossal készített interjún alapult.

A kínai sportminisztérium alkalmazásában állt, 2017-ben távozott orvos azt mondta, hogy Kína évtizedek óta futtat állami doppingprogramot, és erről pár részletet is elárult. Az egyik állítása az volt, hogy bár szemtanúja nem volt ilyen esetnek, kínai sportolók a teszteken nem kimutatható mennyiségben szedik a trimetazidint, ami javítja az állóképességüket, és segít a gyorsabb regenerálódásban. Akkoriban ez a szer még nem volt igazán a doppingellenőrök fókuszában sem.

A kínai orvos a német ARD csatorna egyik riportjában arról is beszélt, hogy Kínában nagyjából tízezer sportolót doppingolnak, gyakorlatilag mindenkit, aki számít az élsportban, és 11 éves gyerekek is vannak közöttük. Azt állította, hogy aki szót mer emelni a doppingolás ellen, azt államellenségnek tekintik és börtönbe is zárják.

A nyomozók hitelesnek tekintették a vallomást, és ezen információt alapul véve kezdték meg vizsgálódásaikat. Kínában, annak zártsága miatt, korlátozottak voltak a lehetőségeik, de indirekt bizonyítékokat is megpróbáltak begyűjteni. Az egyik ilyen lépésük volt, hogy a 2008-as és a 2012-es olimpia kínai sportolóktól megmaradt vizeletmintáit tesztelték le újra trimetazidinre. Ez nem járt sikerrel, mindegyik teszt negatív lett.

Ennek ellenére a gyanújuk megmaradt, és jelezték a WADA vezetőségének, hogy Kína fokozottabb megfigyelés alá került, és több tesztet kell végezni a sportolóik körében. Hét hónappal ezután lett a 23 úszó tesztje pozitív trimetazidinre.

Amikor a WADA értesült a pozitív esetekről, nem szankcionálták Kínát, egyik úszót sem tiltották el, és a saját vizsgálati egységüket is félreállították, az már csak akkor értesült az ügyről, miután Kína hat olimpiai éremmel hazatért a tokiói olimpiáról.