MENÜ
2025. március 31.
Árpád

Éjszakai baglyok figyelem!

termeszeti.hu

Tényleg depresszióhoz vezethet a késői fekvés?

Sokan tapasztalhatják, hogy ha éjjel sokáig fennmaradnak, másnap hangulatuk és energiaszintjük sem a legjobb. Vajon ennek hátterében komolyabb okok is állhatnak? Több kutatás is azt sugallja, hogy igen – az éjszakázás és a depresszió között valódi kapcsolat van. De hogyan függ össze ez a két dolog, és mit tehetünk ellene?

Miért lehet depressziósabb egy éjszakai bagoly?

Egy nemrég végzett kutatás során 546 egyetemista szokásait vizsgálták, és megállapították, hogy az éjszakai életmódot folytatók körében gyakoribb lehet a depresszió. Ennek több oka is van: egyrészt az éjszakai baglyok gyakran rosszabb alvásminőséggel küzdenek, ami közvetlenül hatással van a hangulatukra. Másrészt ezek a személyek általában kevésbé figyelnek oda önmagukra (alacsonyabb tudatosság), továbbá gyakrabban fogyasztanak alkoholt, ami szintén növelheti a depresszió kialakulásának esélyét.

Egy órányi alvás is számít

Érdekes módon nem csak a teljes életmódváltás, hanem már egészen kis változtatások is jelentős eredményekkel járhatnak. Egy másik nagyszabású kutatás szerint már egy órával korábbi ébredés is akár 23%-kal csökkentheti a súlyos depresszió kockázatát. Ez azt jelenti, hogy ha csak egy órával korábban kelünk fel minden nap, máris komoly lépést tettünk mentális egészségünk javításáért.

Nem csak a hangulatunkra káros

Az éjszakai életmód azonban nemcsak a hangulatra és a mentális egészségre van negatív hatással, hanem a testi egészségünkre is. Akik rendszeresen későn fekszenek le, nagyobb valószínűséggel szenvedhetnek szív- és érrendszeri problémáktól, anyagcserezavaroktól, és egyéb krónikus betegségektől.

Hogyan változtassunk?

Mit tehetünk tehát, ha érezzük, hogy az éjszakázás negatívan hat ránk? Első lépésként érdemes fokozatosan, kis lépésekkel változtatni az alvási rutinunkon. Próbáljunk meg minden este kicsit korábban lefeküdni, reggelente pedig egy kicsit korábban kelni. Fontos, hogy törekedjünk az alvás minőségének javítására is: kerüljük a koffeint, alkoholt lefekvés előtt, és alakítsunk ki nyugodt, kellemes környezetet az alváshoz.

Emellett kiemelten fontos az önmagunkra való tudatos odafigyelés is. Ebben segíthet például a mindfulness, meditáció vagy más relaxációs technikák alkalmazása, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat, és kevesebbet szorongjunk.

Kis lépések, nagy eredmények

Összességében az alvási szokásaink tudatos átalakítása kulcsfontosságú lehet a depresszió megelőzésében és mentális egészségünk javításában. Kis változtatásokkal is látványos javulást érhetünk el mindennapjainkban, javulhat hangulatunk, és hosszú távon jelentősen csökkenthetjük egészségügyi kockázatainkat.