MENÜ
2025. február 5.
Ágota, Ingrid
Új korszakot nyitott a gyermeksebészetben

Új korszakot nyitott a gyermeksebészetben

penzcentrum.hu / pixabay.com/Gerd Altmann

Hihetetlen áttörést értek el magyar orvosok, ilyen eljárást eddig csak sci-fi filmekben láttunk.

A Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikáján két úttörő beavatkozást hajtottak végre az elmúlt napokban. Először végeztek Magyarországon robotasszisztált műtétet gyermeken, ami új korszakot nyithat a hazai gyermeksebészetben - derül ki az egyetem közleményéből.

Az első beavatkozást egy 14 éves, májdaganattal küzdő lányon hajtották végre. A műtét során a Da Vinci robottechnológia segítségével távolították el a máj jobb életét a rosszindulatú elváltozás miatt. A beavatkozást megelőzően a páciensek kemoterápiás kezelésen esett át.

Dr. Hahn Oszkár, a klinika igazgatóhelyettese, aki egyben a műtétet végző sebész is volt, kiemelte a robotasszisztált beavatkozások előnyeit:

A Da Vinci robottechnológiával precízebb beavatkozásokat lehet végezni olyan szűk helyeken is, ahol ez más technikákkal nem, vagy csak nagy nehézségek árán lehetséges.

A szakember rámutatott, hogy a gyermekek esetében különösen hasznos lehet ez a technológia, mivel a kisebb műtéti terület miatt a hagyományos technikákkal nehezen megközelíthető helyeken is biztonsággal lehet operálni.

Fontos lenne az iskolákban is megtanítani azt, hogyan lehet védekezni az álhírek ellen, ezeknek a terjedését ugyanis a mesterséges intelliencia egyre jobban segíti elő.
A Da Vinci rendszer három fő részből áll. A beteggel egy négy karral rendelkező robot érintkezik, míg az orvos egy sebészi konzolnál ülve irányítja a robotot. A sebész speciális monitoron keresztül háromdimenziós képet lát a műtéti területről, tízszeres nagyításban.

Az első robotasszisztált gyermekműtét sikerét jelzi, hogy a páciensek már a beavatkozást követő nyolcadik napon hazatérhetett. A komplex kezelésnek köszönhetően a teljes gyógyulás esélyével távozott.

A műtétet végző csapat tagjai voltak dr. Hahn Oszkár mellett dr. Szijártó Attila klinikai igazgató, dr. Pekli Damján és dr. Deák-Ilkó Zoltán sebészek, valamint képzett aneszteziológusok és műtőasszisztensek.

Az első sikeres beavatkozást követően a klinikán a héten már egy második gyermek májműtétet is végrehajtottak a Da Vinci robot segítségével. A két sikeres operáció után a Semmelweis Egyetem tervezi egy robotasszisztált gyermek májsebészeti program elindítását, ami jelentős előrelépést jelenthet a hazai gyermekgyógyászatban.