VOSZ: a vállalkozói hitelek kamatainak csökkentéséért
„Vármegyei vállalkozási központként szeretnénk működni.”
A Munkáltatók és Munkaadók Országos Szervezetét (VOSZ), mint az első önkéntes vállalkozói érdekvédelmi szervezetet több mint 36 éve alapították. Azóta a gazdasági élet megkerülhetetlen szereplőjévé vált. A Demján Sándor Programról, a vállalkozók támogatásáról, az idei kilátásokról a VOSZ Tolna Vármegyei Szervezet elnökével, Dr. Fajszi Lajossal beszélgettünk.
– Bízunk benne, hogy jó gazdasági évvel számolhatunk, a kormányzati szándék szerint több pénzre számíthatnak a gazdaság szereplői. Elsősorban az exportképes, külföldi piacra termelő, multinacionális cégeknek beszállító, illetve jól prosperáló vállalkozások megerősödése várható, ami kedvező hatással lehet a nemzetgazdaság eredményességére. A nemrég bejelentett állami beruházási program is segíthet abban, hogy az építőipar kilábaljon recessziós állapotából, ami a GDP növekedésének egyik feltétele, másrészt ez az ágazat már nagyrészt magyar cégeket jelent, az alvállalkozói körrel együtt.
– Mit tehet egy érdekvédelmi szervezet a meglehetősen heterogén tagságáért, a nagyon különböző vállalkozói társadalomért?
– Kiemelt témakör, a VOSZ folyamatosan dolgozik azért, hogy a hitelek kamatai csökkenjenek, ezáltal a vállalkozási környezet javuljon. A Kavosz Zrt-vel és a bankszektorral közösen a mikro-kis és középvállalkozások támogatását fontosnak tartjuk, ebben kulcs-
szerepet tölt be a Széchenyi Kártya Program, ami tavaly november 1-jétől Demján Sándor Program részeként újult meg, és még kedvezőbb feltétellel vehető igénybe. Ez azt jelenti, hogy a Széchenyi Kártya Program Max+ likviditás és folyószámla konstrukciókban 5%-ról 4,5%-ra csökkent a kamat. Ez a tendencia nagyobb mértékben érvényes a lízing és a normál beruházási hitelek esetében (3%). A zöld beruházási hitelek pedig 1,5%-os kamattal pályázhatók, mindez optimális fejlesztési lehetőséget jelent a vállalkozások számára.
– A kedvező hitel- vagy lízing konstrukciók gyakran a nagyoknak szólnak. De mivel segíthetik a mikro-, kis- és középvállalkozásokat?
– Sokan keresnek bennünket, szekszárdi irodánkban abban is segítjük a vállalkozásokat, hogy eligazodjanak, illetve melyik konstrukciót tudják sikerrel megpályázni. Tolna vármegyében jellemző, hogy zömében nem elsősorban nagyvállalkozások, beszállítók működnek, hanem a kkv-k széles köre található meg, számukra is próbálunk megoldást nyújtani. Szándékunk szerint vármegyei vállalkozói központként működünk, ebben pedig nagy előny, hogy tavaly február óta Szekszárd központjában, új irodában fogadjuk az ügyfeleket.
– A kkv-szektorról sokat beszélnek, de eddig kevés történt a kicsik helyzetének javításáért…
– Ezért is tartom fontosnak, hogy a hozzánk fordulók nagyságrendjüknek, igényeiknek meg-
felelő ajánlatot kapjanak. Ha pénzt, időt áldoz egy cég, akkor nem mindegy, hogy mi lesz az eredmény. A Széchenyi Kártya Max+ konstrukció mellett a kisebbek is eséllyel pályázhatnak digitális fejlesztésre, honlapkészítésre, illetve munkahelyteremtő beruházásra. Mindenképpen érdemes utánajárni, tájékozódni, főleg, ha ingyenesen jutnak ismeretek birtokába.
– A VOSZ kezdetektől főszerepet vállalt az ESG, „zöldítő program” bevezetésének támogatásában. Ez hol tart?
– A nagy cégeknél már kötelezően bevezetésre került, a beszállítók egy része is követi őket. Ez az ISO tanúsítványokhoz hasonló standard szerint környezetvédelmi garanciát jelent, megkönnyítheti a hitelfelvételt is.
– Megtalálják Önöket a vállalkozók?
– Igen, egyre többen keresnek bennünket, és örömmel mondhatom, hogy sok esetben segíteni tudunk. Széles körben nyitunk, ennek szellemében várunk minden érdeklődőt április 4-én, Szekszárdon, a Babits Mihály Kulturális Központ rendezvénytermébe, ahol Vállalkozói Fórumot tartunk neves előadók, szakértők, a VOSZ országos vezetőinek közreműködésével.
– Mit jelent a VOSZ-nak a Demján Sándor Program meghirdetése?
– Örülünk, hogy a vállalkozók kedvezőbb helyzetbe kerülhetnek, segítséget kapnak. Másrészt elmondhatom, hogy Demján Sándor neve és a VOSZ összefonódott, néhai elnökünk sokat tett azért, hogy a legnagyobb érdekvédelmi szervezetté váljunk. Példája követendő és inspiráló.