Tam_Bau
MENÜ
2025. árpilis 12.
Gyula
Nehézségek és tervek, a vállalkozók hallatják a hangjukat

Nehézségek és tervek, a vállalkozók hallatják a hangjukat

Takács Zsuzsa • fotó: Kapfinger András

„Ma már nem csak a Széchenyi kártya ügyintézések miatt keresik fel a szekszárdi irodát a vállalkozások."

A VOSZ Tolna Vármegyei Szervezete több mint száz résztvevővel rendezte meg vállalkozói fórummal egybekötött beszámoló taggyűlését, április 4-én, Szekszárdon, a Babits Mihály Kulturális Központban. A megjelenteket házigazdaként Dr. Fajszi Lajos vármegyei elnök köszöntötte, majd a vállalkozók előadásokat hallgattak meg az aktuális gazdasági helyzetről, az országos és helyi szervezet eredményeiről, terveiről.

Eppel János, a VOSZ országos elnöke az alapító, néhai Demján Sándor gondolatát idézte, aki azt mondta: mi élünk és dolgozunk vállalkozóként, mi ismerjük az akadályokat, nélkülünk nem lehet szabályozókörnyezetet alakítani. Ennek szellemében született meg „A vállalkozók hangja, a VOSZ eredményei és céljai 2024-25-ben” című összefoglaló munka, melyet az elnök részletesen ismertetett.

Az előadó beszélt az elmúlt öt év nehézségeiről: két év járvány, három év háború, a korábbi ellátási láncok felborultak, miközben az árak kilőttek, az energiabiztonság pedig mindennél fontosabbá vált. Az infláció, a magas árak máig velünk maradtak, és a bizonytalanság, a kiszámíthatatlanság a mai napig meghatározó. Ezért is jó hír, hogy az idei első negyedév mérése alapján az üzleti hangulat hosszú idő után, pozitív tartományba került. Az országos elnök kiemelte, hogy a fő gazdaságpolitikai elvekkel egyetértenek, prioritást jelent a kkv-k támogatása, de ezen a téren szintet kell lépni. Nemcsak beszélni kell róla, hanem a gyakorlatban tenni is kell. A vállalkozók tartják el az országot, foglalkoztatják a munkavállalók nagy részét, befizetett adójukkal, járulékaikkal szolgálják a közösséget. A Demján Sándor Program 21 pontja konkrét segítséget jelenthet számukra, megvalósítását szakmailag és morálisan is szívügyének tekinti a vállalkozói szövetség.

Eppel János szerint fontos, hogy ne csak online-térben, virtuálisan, hanem személyesen is elérhetők legyenek a VOSZ képviseletei, így 2022 óta országosan bővítik az irodahálózat tevékenységét, és a visszajelzések alapján egyre többen veszik igénybe a személyes tanácsadást, illetve az ingyenes szolgáltatásokat.
A szövetség országos erősödése és a szekszárdi iroda munkája eredményeként vársen emelkedett a VOSZ-tagok létszáma. Mára meghaladja az ezer főt, ami, miután önkéntes tagságról beszélünk, elismerésre méltó, az elvégzett munka eredménye.

– Ma már nem csak a Széchenyi kártya ügyintézések miatt keresik fel a szekszárdi irodát a vállalkozások, híre ment, hogy más ügyben is elérhetők vagyunk. Rugalmasan, nyitottan fogadjuk a hozzánk fordulókat, pontosan tudjuk, hogy egy vállalkozónak sokszor kora reggel, vagy hétvégén van ideje ügyintézésre. – Ezt már Dr. Fajszi Lajos vármegyei elnök mondta, akit a helyi tapasztalatokról kérdeztünk a program apropóján. – A hitelezés támogatása, a tanácsadás és a vállalkozások működésének pénzügyi segítése, továbbra is kiemelt jelentőséget képvisel munkánk során. 2024-ben 20 milliárd forintnyi kérelmet továbbított a szekszárdi iroda a Széchenyi Kártya Programokon belül, és sokatmondó adat, hogy közel 85 százalék volt a sikeresség, ami az előszűrésnek köszönhető. Ez nagy segítség a vállalkozásoknak, hiszen nincsen elvesztegetett idő, gyorsabban juthat pénzhez az igénylő.

Dr. Fajszi Lajos hozzátette, ma is az egyik legolcsóbb hitelezési forma a Széchenyi Kártya Program, de új, kedvező beruházási hiteleket is ajánlanak az érdeklődőknek. Az infláció alatti, akár már 3%-os kamattal, állami garanciával meghirdetett lízingkonstrukció és beruházási hitel kedvező megoldás lehet termelő eszközök, gépek beszerzésére. Újdonságot jelent, hogy márciustól igényelhető tisztán elektromos személygépkocsira is, 25 millió forint értékhatárig. A megújuló energiák alkalmazását, zöldberuházásokat támogató 1,5%-os, ún. „zöldhitelek” szintén prioritást élveznek a támogatási palettán.

A VOSZ kezdetektől fontosnak tartja az energiatudatosság ügyét, ennek köszönhetően alakították meg az energetikai szekciót. Miközben a hosszú távú cél az energiaközösségek kialakítása, rövid távon a vállalkozásokat segítik, hogy felkészüljenek az egységes ESG-tanúsítási rendszer követelményeire. Fellépésük eredményeként két év haladékot sikerült elérniük a kötelező bevezetésig a kkv-k számára – tette hozzá az elnök.