A lisztkukacok mentik meg a bolygót?
Az apró lisztkukacok jelenthetnek megoldást az emberiség műanyag-problémájára – állítják az amerikai tudósok.
Az amerikai Stanford Egyetem kutatói kísérletek alapján felfedezték, hogy a lisztkukacok képesek elfogyasztani a nehezen lebomló műanyagok több fajtáját, sőt emésztőrendszerük a mérgező adalékanyagokat is képes semlegesíteni, így ezek fogyasztása sem okoz számukra semmilyen károsodást – írja a news.stanford.edu.
Az állati takarmányként is hasznosítható lisztbogarak akár a közeli jövőben bizonyos megoldást jelenthetnek a világban egyre halmozódó műanyag hegyek eltüntetéséhez, amiben eddig gyakorlatilag minden erőfeszítés kudarcba fulladt. Amennyiben ez – akár csak részben – sikerül, az óriási tehertől menti meg a környezetet.
Korábban a Stanford Egyetem és más kutatóhelyek munkatársai bebizonyították, hogy a könnyen és alacsony költséggel tenyészthető lisztkukacok jól felhasználhatók különböző haszonállatok takarmányozásában.
Egyelőre azonban nyitva marad a kérdés, hogy az ilyen műanyagokkal táplált lisztkukacok is felhasználhatók-e a takarmányozásban, pontosabban, hogy nem okoznak-e mérgezést a haszonállatoknak. Ebben elsősorban a PET-palackok gyúlékonyságát fékező és a lisztbogarak ürülékében is megtalálható, HCDB adalékanyag jelenthet problémát, illetve mérgezést.