MENÜ
2025. árpilis 4.
Izidor
Ahol egy fenékkel egy lovat szabad,  és kell megülni

Ahol egy fenékkel egy lovat szabad, és kell megülni

VG/MTI/pixabay.com/Sasin Tipchai

Nem dolgozhatnak a szlovén magánegészségügyben is egyszerre.

Intő példa az orvosoknak: Magyarország szomszédjában betiltották, hogy a magánegészségügyben is dolgozzanak – vége a nyerészkedésnek
A szlovén parlament elfogadta az egészségügyi reformtörvényt, amely megtiltja az orvosoknak, hogy az állami szektor mellett magánpraxisban is dolgozzanak. A jogszabály célja az állami és magánegészségügyi rendszer éles szétválasztása és az állami ellátás megerősítése.

A szlovén parlament szerdán elfogadta az egészségügyi szolgáltatások reformjáról szóló törvényt, mely megtiltja, hogy az állami szektor mellett privát másodállást is vállalhassanak az orvosok – közölte a szlovén közszolgálati televízió. Az új jogszabályt 50 képviselő támogatta és 7 ellenezte a 90 fős nemzetgyűlésben.

Robert Golob miniszterelnök üdvözölte a változtatásokat, mondván, hogy egyértelműen szétválasztják az állami és a magánegészségügyet, és ezáltal „véget vetnek a káros kettős gyakorlatnak, mely évtizedek óta gyengíti az állami közegészségügyi rendszert”. Úgy vélte: a kormány teljesítette egyik legfontosabb ígéretét, és megerősítette az állami közegészségügyi rendszert, „mely mindenki egészségét szolgálja, nem pedig egyesek profitját”.

Valentina Prevolnik Rupel egészségügyi miniszter szerint nem lesz könnyű dolguk, ugyanis számolnak egy esetleges alkotmányos felülvizsgálattal is. A minisztérium előtt pedig jelentős munka áll a végrehajtási utasítások megalkotásával – mondta, valamint kiemelte: hosszú lesz az átmeneti időszak, hogy az orvosoknak legyen idejük alkalmazkodni.

Az állami és a magánszolgáltatások közötti szabályozás megtiltja, hogy az állami egészségügyi intézményekben foglalkoztatott személyzet magánszolgáltatóknál is dolgozzon,

ez a kettős gyakorlat csak kivételes esetekben lesz lehetséges. Ilyen egyebek között a munkaidőn túli tevékenység, az egyetemi munka, valamint bizonyos közszolgálati szerveknél, például a vöröskeresztnél, a hegyimentőknél, a tűzoltóknál, a polgári védelemnél, a rendőrségnél és a katonai egészségügyi szolgálatoknál vállalt feladatok. A magánszektorban dolgozó, nagy tapasztalattal rendelkező szakemberek korlátozottan részmunkaidős közalkalmazotti szerződéseket is köthetnek majd.

Egy másik változtatás szerint az állami hálózatban koncesszióban működő szolgáltatóknak nonprofit módon kell működniük. Erre amiatt van szükség a kormány szerint, mert a szolgáltatók jelentős nyereségre tettek szert a közpénzekből fizetett szolgáltatások nyújtásával.

Továbbá a jogszabály lehetővé teszi a kabinet számára, hogy a magánszolgáltatások árait ideiglenesen az állami tarifa 150 százalékában maximálja.

Ezenkívül előírja, hogy a közcélú hálózat minden alkalmazottjának – beleértve a koncesszióval rendelkezőket is – legalább 24 óra ügyeletet kell vállalniuk egy hónapban.