Az éjszakai fényszennyezés károsítja a környezetet
A kutatók még nem tudják, hogy pontosan mi áll a hátterében.
Minél erősebb az éjszakai megvilágítás, annál keményebbek az utcai fák levelei, és a rovarok így kevésbé rágcsálják meg őket, mint azon fák leveleit, amelyeket nem ér a lámpák fénye.
„Azt tapasztaltuk, hogy a természetes ökoszisztémával szemben a városiban a falevelek jellemzően kevés jelét mutatták a rovarok által okozott károsodásnak. Kíváncsiak lettünk, miért" – mondta a tanulmány egyik szerzője.
A kutatók hipotézise az volt, hogy az éjszakai fénynek kitett fák feláldozzák a növekedést önmaguk védelme céljából, a kellemetlen vegyületek felmalmozásával. Ezt úgy tesztelték, hogy begyűjtöttek 5500 levelet a japánakácról és az amerikai kőrisről – lámpák melletti és közvilágítás fénye által nem érintett növényekről is, minden esetben hasonló volt a légszennyezettség.
Mint kiderült: mindkét fa levelei keményebbek, tehát a rovarok számára nehezebben rághatók lettek a 24 órán át tartó fény hatására, így a rovarok nem is igazán keresték ezeket a növényeket. A további eltérések már fajonként változtak a fák körében
A kutatók még nem tudják, hogy pontosan mi áll ezek hátterében; lehetséges, hogy a fénynek éjszaka is kitett fák meghosszabbítják a fotoszintézis idejét, és több erőforrást fordítanak a szerkezeti vegyületekre, emiatt keményebbek lesznek a levelek. Mindez a rovarfogyasztó madarak és egyéb élőlények számának csökkenését is magával hozhatja.
Úgy vélik, érdemes lenne az éjszaka egy szakaszában lekapcsolni a közvilágítást, vagy mozgásérzékelővel felszerelni őket a lehetséges helyeken, hogy csak akkor működjenek, amikor szükség van rájuk.