Bill Gates a nukleáris izotópok fejlesztésére teszi fel a lapjait
Egy Magyarországon is termelő akkumulátorgyár már beszállt befektetőként.
250 millió dollárt fektet a Magyarországon Komárom mellett hamarosan Iváncsán is akkumulátorgyárat üzemeltető dél-koreai SK csoport Bill Gates energetikai vállalkozásába, a TerraPowerbe, ami így összesen 750 millió dolláros befektetéssel folytatja kisméretű moduláris nukleáris reaktorok (SMR – small modular reactor) fejlesztését – írja a Reuters.
A befektetéssel az SK csoport 2021-es vállalását igyekszik teljesíteni, miszerint 2030-ig 200 millió tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátását. A vállalat szerint a kisméretű nukleáris reaktorok a jövőben versenyképes, a jelenleg elterjedt nukleáris erőműveknél jelentősebben olcsóbb alacsonykibocsátású energiaforrássá válhatnak.
Az SK Innovation egy koreai olajipari vállalatból nőtt ki, mára a legnagyobb koreai vegyipari és energetikai céggé vált. A Fortune Global 500 szerint az SK csoport a világ 117. legnagyobb vállalata árbevétel alapján.
“A nukleáris energia alapvető fontosságú része lesz az energetikai átállásnak” – mondta Kim Moohwan, az SK csoport holdingjának, az SK Inc. zöld befektetési központjának alelnöke. “Véleményünk szerint biztonságosságuk, gazdaságosságuk és technológiájuk alkalmazhatósága alapján is kiemelkedőek a TerraPower kisebb reaktorai ” – mondta.
A Gates által 2006-ban alapított cég a tőkeemelésből származó bevételt a nukleáris technológia fejlesztésének folytatására, valamint egy olyan eljárás kutatására fogja fordítani, amely nukleáris izotópokat alkalmaz új rákgyógyszerek kifejlesztésében.
A Bloomberg cikke szerint a kisméretű moduláris atomerőművek fejlesztése világszerte egyre nagyobb lendületet kap, mivel sokan látnak bennük nagy potenciált a kibocsátáscsökkentési célok elérése és az éghajlatváltozás elleni küzdelem szempontjából. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint a nukleáris kapacitásoknak meg kell duplázódniuk ahhoz, hogy a világ az évszázad közepére elérje a nettó nulla kibocsátást* .
A tervek szerint a TerraPower reaktorait üzemekben gyártanák, majd onnan szállítanák ki arra a helyszínre, ahol üzembe helyeznék őket. Ezzel egyszerre lehetne a költségeket csökkenteni, és megakadályozni az építkezések esetleges elhúzódását.
Az első tesztüzem egy bezárt wyomingi szénbánya területén kezdődhet meg 2028-ban. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint világszerte több mint 70 kisméretű moduláris reaktoros projekt indult el. Kim Moohwan szerint az SK piackutatások alapján arra számít, hogy 2050-re a kisebb reaktorok teszik majd ki a globális nukleáris kapacitások több mint felét.