Három gyümölcs, ami félárnyékban is szépen terem
Nem mindegyik gyümölcsnek van szükséges egész napos napsütésre.
Mutatunk hármat, ami félárnyékban is szépen terem.
Áfonya
Az áfonya azok közé a növények közé tartozik, amelyik nem szereti annyira, ha egész nap tűzi nap. (főleg nyáron a kánikulában) Jól érzi magát a kerítés közelében és a fák alatt is. Tavasszal ültesd el, lehetőleg félárnyékos helyre, miután a fagyás veszélye elmúlt. Sorokban, egymástól 1,5-1,8 méterre ültesd, úgy, hogy a sorok közti távolság 2,5-3 m legyen. Leginkább az agyagos, szegényes, köves talajt kedvelik. Az ideális pH érték 4- 4,5. Szükség esetén javítsd a talajt granulált kén hozzáadásával. Ültetéskor komposztot és szerves anyagokat is adj a talajhoz. A bokrok körül használj talajtakarót és öntözd meg jól.
Szeder
A szeder bírja a napot is, de félárnyékban is bőségesen terem. A nemesített szederfajták tüskétlenek, termésük jóízű és további eőnyük, hogy viszonylag kevés gondozást igényelnek és a kártevőkkel szemben ellenállók. A szeder a málnához hasonló felépítésű növény, 3-4 méteres tőrsarjakat nevel, melyeket kordában kell tartanunk. Gyökerei mélyebbre hatolnak, ennek köszönhetően jobban bírja a szárazságot és az egyenlőtlen vízellátást.
Méretes fehér virága nem csak tetszetősek, hanem illatosak is, júniustól akár 3-4 héten keresztül folamatosan nyílnak, s így a termés érése is elhúzódik, kedvező esetben akár fagyokig is élvezhetjük gyümölcsét. Az érett termést 4-5 naponta szüreteljük, addig a túlérett gyümölcsök is a bokron maradnak, nem potyognak le.
Fekete ribizli
A fekete ribizlit is most már érdemes félárnyékba ültetni, mert nezehebben viseli a nagyon meleg és száraz nyarakat. A ribiszke gyökerei a talaj felső 20-40 cm-es rétegében találhatók, ezért a tő körül nem szabad a talajt mélyen művelni. A bokrok körül csak sekély kapálás ajánlott. Fóliatakarással megelőzhetjük a talaj felszínének gyomosodását, csak figyeljünk arra, hogy ne akadályozza a tösarjak fejlődését. A fekete ribizli a korán érő gyümülcsük közé tartozik. A gyümölcsök a fürtön belül eltérő időben, a virágzás sorrendjében érnek. Hátránya, hogy teljesen éretten a termés erősen hullik. Dzsemmnek szedhetjük, ha a fürt csúcsán lévő 1-2 szem még zöldes színű, szörp, bor vagy fagyasztáshoz a teljesen érett fürtök az ideálisak.