Napelemre, tetőcserére, belső munkákra költötték az otthonfelújítási támogatást
Mindössze az érdeklődők 12,5 százalékát utasítják el.
Az eddigi kérelmezők jellemzően a lakás belsejének felújítására, tető cseréjére, felújítására és szigetelésére, valamint napkollektor, napelemes rendszer telepítésére és cseréjére költötték a lakásfelújítási támogatást – tudta meg a Családokért felelős tárca nélküli miniszter hivatalától a Bank360.
A pénzügyi aggregátor oldal kérésére a miniszteri hivatal a gyakoribb belső felújítási munkák között említette
a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat cseréjét, felújítását, festését, tapétázását,
a galériaépítést,
a belső lépcső kialakítását és cseréjét,
a szaniterek beépítését vagy cseréjét,
a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét,
a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását, valamint
a lámpák és világítótestek beépítését vagy cseréjét.
A lakásfelújítási támogatás már az év eleje óta elérhető, és egyre többen kézhez is kapják a program keretében folyósított pénzösszeget. Május 7-ig már kétezer feletti igénylő kapott meg összesen 3,2 milliárd forintot, és további több mint háromezren várnak még támogatásra. Az összes benyújtott igény meghaladja a 8,5 milliárd forintot, az elutasítási arány pedig nem kifejezetten magas: 12,5 százalékos.
A lakásfelújítási támogatás továbbra is nyitva áll a gyermeket nevelők számára, akik akár 3 millió forintot igényelhetnek, a támogatás összege azonban nem haladhatja meg egy felújítás költségeinek a felét. Érdekesség, hogy a támogatások átlagos értéke nem érte el ennek az összegnek a felét sem.
A felújításra utólag igényelhető támogatás szempontjából megkötés, hogy a benyújtott számlák között az anyag- és munkaköltséget fele-fele arányban lehet elszámolni.
Ez praktikusan azt jelenti, hogy ha valaki a teljes támogatást igénybe akarja venni, akkor a 6 millió forintnyi benyújtott számla között másfél millió forint legalább munkadíjra, megint másfél millió pedig legalább anyagköltségre kell, hogy vonatkozzon. Az 50–50 százalékot nem a teljes felújítás tekintetében kell figyelembe venni – az csak a támogatás maximális összegét határozza meg –, hanem a támogatás összegére.
A Magyar Államkincstár által január 1. és május 7. között elfogadott számlákon belül anyagköltségre 3,9 milliárd forint (58%), munkadíjra pedig 2,8 milliárd forint (42%) került elszámolásra.
Az 58 százalékos átlagos anyagköltség-arány nem számít különösen magasnak. A maximális összeget, vagyis a benyújtott számlák felét ugyanis még akkor is megkaphatjuk, ha az anyagköltség az összes számla 75%-át teszi ki, csak az ennél is kevésbé kiegyensúlyozott anyagköltség-munkadíj megoszlású felújítások esetén szembesülhetünk azzal, hogy az 50–50 százalékos szabály miatt semmiképp sem kaphatjuk vissza a felújítási költségek felét.
A lakásfelújítási támogatást még bő másfél évig, 2022. december 31-ig igényelhetjük. A program utófinanszírozású, tehát először a felújítási munkálatokat kell elvégezni, és csak a számlákra jár a támogatás, ha minden feltételt rendben találtak. A felújítási összegek finanszírozására kedvezményes otthonfelújítási hitel érhető el.