MENÜ
2024. november 22.
Cecília
Tiltsák be a műfüvet!

Tiltsák be a műfüvet!

player.hu / Ujlaky István

Ezzel a felkiáltásnál kampányolnak aktivisták több kormánynál is.

 

Európa-szerte népszerű a műfű, csakhogy több baj van vele, mint előny: alapvetően ez egy műanyag, ami nem termel oxigént, alatta „berohad”, elhal a talaj, és hűtés helyett még fűt is – egy különböző talajokat vizsgáló teszt szerint a műfű a legforróbb, a mérés szerint 73,1 Celsius-fokra „izzott fel”. Nem csoda, hogy több európai kormányt a műfű betiltására szólítottak fel aktivisták.

No, de nézzük a beszállítók ellenérveit! A műfű nem igényel karbantartást, öntözést, és mindig zöld. Hát persze, mert egy rakás szervetlen anyag, ami a fenti hátrányai mellett még mikroműanyagokkal is szépen teleszórja a környezetet.

Nevetséges, hogy miközben minden gramm műanyag-használatot igyekszünk csökkenteni, a műfűvel simán okozunk nagyságrendekkel nagyobb károkat sok-sok hektáron.
Budapest eddigi utolsó műholdas infrafotóján a kutatók elképedve nézték a sportpályákat. Ezek a korábbi felvételen a legnagyobb kánikulában sem izzottak át, most meg úgy néztek ki, mint egy betonteknő: zöld helyett tiszta vörösek voltak, azaz száz százalékról nullára csökkent a zöldfelületi intenzitásuk. A kutatók felkerestek egy-egy ilyen helyszínt, ahol kiderült: a korábbi füves pályát műfűvel borították be.

Szép, de fake

A brit háztulajdonosok 10 százaléka cserélte le a valódi füvet műfűre, és további 29 százalékuk fontolgatja ugyanezt. Mindezt csak azért, mert nincs karbantartási igénye. Tulajdonképpen nem a betiltásukat kellene megindokolni, hanem azt, hogy ez az anyag egyáltalán létezik.

A kutatók szerint a műfű az árvizek esélyét is növeli, mivel megakadályozza a csapadék mintegy felének felszívódását. Ezen kívül akadályozza a földigilisztákat, és más rovarokat, hogy a talajba rakják petéiket, megszünteti a rovarok, beporzók és madarak kulcsfontosságú táplálékforrását. De legalább nem kell karbantartani. Ellenben a legtöbb műfű-típus alig 15 évig bírja, aztán a hulladéklerakókban végzi – igaz, most már elérhetőek újrahasznosítható változatok.

Azért búcsúzóul hallgassuk meg az Európai Szintetikus Gyepek Tanácsát (European Synthetic Turf Council), mert szerintük a műfű egyenesen pozitív hatással van a környezetre: mint mondják, egy füves sportpálya száraz éghajlaton évente akár 4,5 millió liter vizet igényel, a műanyag értelemszerűen semennyit, ezen kívül a műgyepnek nincs szüksége növényvédő szerekre és műtrágyára, és mivel nem kell nyírni, a fűnyírás és a nyesedék sem jelent problémát.