Veszélyben vannak a szentjánosbogarak
Az állatokat számos tényező fenyegeti, így az élőhelyek pusztulása, a fényszennyezés, a rovarirtók, sőt a turizmus is.
Egy új tanulmány alapján komoly veszélyben vannak a szentjánosbogarak – írja a National Geographic az AFP nyomán.
Egyes fajok jól elboldogulnak az átalakuló környezetben, sok populációt viszont a kihalás fenyeget. Sara Lewis, a massachusettsi Tufts Egyetem biológusa szerint egyes rovaroknak különleges környezetre van szükségük az életciklusukhoz, ezeket az állatokat súlyosan érinti az élőhely elvesztése. A Malajziában őshonos Pteroptyx tener például lárvaként a mangroveerdőkben él, ezen ökoszisztémák látványosan pusztulnak a mezőgazdaság kiterjedése miatt.
A fényszennyezés tovább nehezíti a szentjánosbogarak életét. A hímek és a nőstények a párzási időszakban fénykibocsátásuk alapján azonosítják egymást, a mesterséges fények ugyanakkor megzavarják az élőlényeket. A rovarok általában igen rövid ideig képesek szaporodni, a fényszennyezés pedig tovább csökkenti a pártalálás esélyét.
Nem meglepő módon sok más rovarhoz hasonlóan a növényvédő szerek is pusztítják a szentjánosbogarakat. Az már sokkal váratlanabb, hogy a turizmus is fenyegetést jelent az élőlényekre. Párzási időszakuk a világ számos pontján számít látványosságnak, a megnövekedő forgalom viszont veszélybe sodorja a rovarokat.
A kutatók szerint egyelőre nem bizonyított, hogy a klímaváltozás is fenyegeti a szentjánosbogarakat, de nem zárható ki, hogy idővel ezzel a rizikófaktorral is számolni kell. A tengerszint emelkedése például korábbi élőhelyeket nyelhet el.