A táliboknál is szélsőségesebb dzsihádisták robbantottak Kabulban
60 afgán állampolgár és 13 amerikai katona halt meg a csütörtök esti, kabuli robbantásokban.
A merényleteket az Iszlám Állam Horaszán Tartománya, vagyis az ISIS-K, a terrorszervezet Afganisztánban és Pakisztánban aktív csoportja vállalta magára.
A BBC összefoglalója szerint elsősorban ebből a két országból toborozzák tagjaikat, leginkább olyan embereket, akik a tálibokat sem látják elég szélsőségesnek. Korábban háromezren is voltak, de mostanra jelentős veszteségeket szenvedtek az amerikaiakkal és az afgánokkal, köztük a tálibokkal való összecsapásokban. Az ISIS-K központja az afganisztáni Nangarhar tartományban van, közel a Pakisztánba tartó drog- és emberkereskedelmi útvonalakhoz.
A csoportot 2015 januárjában hozták létre, amikor az Iszlám Állam még különösen erős volt Irakban és Szíriában. Az elmúlt években számos borzalmas támadás kötődik hozzájuk, lányiskolák és kórházak is kerültek már a célkeresztjükbe, sőt a hírek szerint egy szülészeti osztályon terhes nőket és ápolókat lőttek agyon.
A tálibok elítélték a csütörtöki merényleteket, és állításuk szerint az afgán áldozatok fele közéjük tartozott, áttételesen mégis van kapcsolat a két csoport között. Kutatások szerint az elmúlt két évben az ISIS-K több merénylet során együttműködött a Hakkani-hálózat néven ismert felkelőcsoporttal. Amikor a tálibok átvették az ellenőrzést Kabul felett, a hálózat egyik tagját nevezték ki biztonsági felelősnek, majd több Al-Kaidához és ISIS-hez kötődő rabot kiengedtek a börtönből.
Az Iszlám Állam harcosai ezzel együtt kihívást jelentenek a tálibok számára is, akik most együttműködnek az amerikaiakkal az elkövetők felkutatásában. Joe Biden azt üzente nekik: meg fognak fizetni azért, amit tettek.