Olyan mélyre fúrnak, hogy elérhetik a földköpenyt
Kína nemcsak a Holdat, de a Föld mélyét is szeretné meghódítani.
Korábban már kiderült, hogy 2000 méteres mélységbe telepítene bázist, nemrég pedig egy olyan fúróhajó mutatkozott be, ami 11 kilométer mélyen fúrna be a tengerfenék alá. Ha sikerül, az feltárná a bolygó mélyének titkait, valamint a felszínt formáló tektonikus erőket.
Az IFLScience azt írja, a Meng Hsziang – amelynek neve magyarul azt jelenti: „álom” – 2024 novemberében már szolgálatba állt, és állítólag páratlan paraméterekkel rendelkezik: képes lefúrni akár 11 kilométeres mélységbe is. A lap megjegyzi: vannak ugyan hasonló szerkezetek, ám egyiknek sem ilyen nagy a „hatótávolsága”. A japán Chikyū például 7 kilométerre, az amerikai JOIDES Resolution pedig 8,4 kilométerre tud lefúrni, ám utóbbit már leselejtezték.
A Meng Hsziang 179,8 kilométer hosszú, és 120 napig képes a tengeren dolgozni egy 180 fős legénységgel a fedélzeten. Emellett kilenc különböző tudományos labor működhet rajta, amelyek olyan területen végezhetnek vizsgálatokat, mint a geológia, a geokémia és a mikrobiológia.
A világ legmélyebb fúrt lyukával egyébként Oroszország rendelkezik: a Kola-félszigeten a szovjetek 12 261 méteres mélységig jutottak. Ez ugyan nagyobb, mint a kínai 11 kilométeres fúró, ám érdemes megjegyezni, hogy a földköpeny bizonyos területeken vékonyabb, mint a világ más részein.
A kínai kutatók azt remélik, hogy ennek a tulajdonságnak a kihasználásával elérhetik a köpenyt, hogy abból mintát vegyenek.