MENÜ
2025. március 31.
Árpád
Svájban nem szokás készpénzben fizetni

Svájban nem szokás készpénzben fizetni

fintech.hu/Csányi Kristóf/pixabay.com/Michal Jarmoluk

A debitkártya mára a leggyakrabban használt fizetési forma az országban.

A Svájci Nemzeti Bank legfrissebb felmérése alapján a svájci fogyasztók körében a bankkártyás fizetés megelőzte a készpénzhasználatot a fizikai boltokban. A 2000 fős kutatás során a résztvevők egy hétig naplót vezettek minden egyes tranzakciójukról. Ebből derült ki, hogy a debitkártya mára a leggyakrabban használt fizetési forma az országban.

A kártya lett a király a kasszáknál

A fizikai kereskedői elfogadóhelyeken – vagyis az úgynevezett POS-pontokon – a svájciak ma már leginkább betéti kártyával fizetnek. Ez a tendencia nem újkeletű, de a mostani adatok megerősítik, hogy a készpénzes fizetés fokozatos háttérbe szorulása továbbra is tart. A második helyen még mindig a készpénz áll, de már egyre szűkül az olló.

A debitkártyák előretörése mellett a mobilfizetések is egyre nagyobb teret nyernek. A fizikai vásárlások közel ötödét már valamilyen mobilalkalmazáson keresztül bonyolítják a svájciak. Ez a trend különösen a fiatalabb korosztályra jellemző, de a digitális megoldások általános elfogadottsága is látványosan nő.

A készpénz védelmezői nem tűnnek el

Annak ellenére, hogy a mindennapi használatban a készpénz lassan visszaszorul, a svájciak elsöprő többsége, a megkérdezettek 95 százaléka fontosnak tartja, hogy a készpénzes fizetés lehetősége továbbra is fennmaradjon. Az eltörlését csak elenyésző kisebbség támogatná.

Különösen az 55 év felettiek és az alacsonyabb jövedelműek ragaszkodnak a készpénzhez. Számukra ugyanis ez nemcsak egy fizetési eszköz, hanem egyben kontrollt is jelent. Segíti a kiadások átláthatóságát és anonimitást biztosít a vásárlásaik során.

A digitális fizetés jövője Svájcban

A felmérés világosan jelzi, hogy a svájci társadalom egyre inkább elfogadja a készpénzmentes megoldásokat, különösen a fiatalabb generációk körében. Ugyanakkor a készpénz továbbra is jelentős társadalmi és érzelmi szerepet tölt be, ami miatt várhatóan még sokáig velünk marad – legalábbis Svájcban.

Az eredmények egy modern, mégis hagyománytisztelő fizetési kultúrát mutatnak, ahol a technológiai fejlődés és a felhasználói biztonságérzet kéz a kézben haladnak. A jövőben a kihívás az lesz, hogyan lehet ezt az egyensúlyt fenntartani a digitális transzformáció felgyorsulása mellett.

(Forrás: Finextra)