MENÜ
2024. november 22.
Cecília

Az új, fényelnyelő anyag feleslegessé teheti a napelem-paneleket

zoldpalya.hu

Idővel ez a megközelítés akár 45 százalékot meghaladó hatásfokot is eredményezhet.

Az Oxfordi egyetem tudósai egy új, korszakalkotó napenergiai fejlesztés keretében kikísérleteztek egy ultravékony fényelnyelő anyagot, mellyel olyan hétköznapi használati tárgyakat vonnának be, mint hátizsák, mobiltelefon vagy autó. Az innováció lényege, hogy nincs hozzá szükség nagy és nehéz szilíciumalapú panelekre.

Először sikerült megfelelően vékony és rugalmas anyagot alkotni, ilyen jellegű felhasználáshoz. A módszer lényege, hogy több fényelnyelő réteget halmoznak egy napelembe, hogy a fény spektrumának szélesebb tartományát tudják hasznosítani. Ezt hívják multi-junction megközelítésnek.

Ez a vékonyrétegű perovszkit anyag a japán National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) független tanúsítványa szerint több mint 27 százalékos energiahatékonyságot biztosít. Ez az első alkalom, hogy egy ilyen konstrukció eléri a hagyományos, egyrétegű szilícium napelemek teljesítményét.

Dr. Shuaifeng Hu, az Oxfordi Egyetem Fizika Tanszékének munkatársa szerint az elmúlt öt év során a rétegező, vagy többszörös elágazáson alapuló megközelítéssel folytatott kísérletezés során 6-ról 27 százalékra növelték a hatékonyságát. Ez már megközelíti a most használatos egyrétegű panelek teljesítményét.

A projekten dolgozó szakemberek úgy vélik, hogy idővel ez a megközelítés akár 45 százalékot meghaladó hatásfokot is eredményezhet.