MENÜ
2024. november 22.
Cecília

Egy kitalált város valós története

nlc.hu / M. N.

Még állami támogatásban is részesültek…

Miután Massachusetts állam Bostonban székelő kormányzata a vidék valódi problémáival nemigen volt hajlandó foglalkozni, természetvédők egy csoportja inkább kitalált egy soha nem létezett városkát, hátha azzal végre fel tudják hívni figyelmet a térség gondjaira, írja az nlc.hu. A történet az 1980-as évek elején kezdődött, amikor egy nyugat-massachusettsi baráti társaság tagjai megelégelték, hogy a Beacon Hill, vagyis az állam Bostonban székelő kormányzata egyáltalán nem foglalkozik a régió ügyes-bajos dolgaival, így aztán kitaláltak egy Ripton nevű, Berkshire megyében fekvő fiktív kisvárost, hogy politikusok figyelmét ráirányítsák a vidék problémáira – és mellesleg szerezzenek egy kis állami támogatást.

A Boston.com cikke szerint az ötletgazda George Darey, Lenox város képviselője és az állami halászati és vadvédelmi bizottság elnöke volt, aki egy maroknyi természetvédő ismerősével, köztük a Berkshire Natural Resources Council társalapítójával, George Wislockival és a Lenox Land Trust társalapítójával, Sarah Bell-lel fogott össze. A csoport hivatalosnak tűnő Town of Ripton feliratú levélpapíron kezdte el benyújtani a kormányzathoz intézett kérelmeket: először Richard Croninnak, az állami halászati és vadvédelmi igazgatónak tettek panaszt a bostoni vadászok a városba telepített pisztrángok miatt. Aztán az 1984-es állami költségvetésben – amelyet a képviselőház és a szenátus is elfogadott, és Mike Dukakis kormányzó is aláírt – Ripton számára 50 000 dollárt különítettek el „a Lazy River partfalainak általános karbantartására”, valamint további 10 000 dollárt „a Darey’s Pond gyomszabályozására és tisztítására”.
De természetesen, ahogy maga a város, úgy Lazy River és Darey’s Pond sem létezett soha.

Az bostoni bürokráciát célba vevő szatirikus átverés célja elsősorban az volt, hogy leleplezze, milyen kevés figyelmet fordítanak a Beacon Hill-i törvényhozók az állam vidéki részeire. „Azért csinálták, hogy kigúnyolják a bostoni politikusokat” – nyilatkozta a Boston.com már említett cikkében Bob Durand, egy volt állami törvényhozó és környezetvédelmi miniszter, Darey régi barátja.

Ripton végül is bekerült a költségvetésbe, és a pénzt el is utalták – állítólag egy állami letéti számlára került –, de soha nem fizették ki, mivel az adóhivatal – micsoda meglepetés – nem találta nem létező várost.

Aztán még ugyanebben az évben a légierő egy sor kommunikációs tornyot akart építeni a – valóban létező – Hawley nevű településen, csakhogy a lakosok nem lelkesedtek az ötletért. Ekkor a légierő és az állam tisztviselői levelet kaptak Ripton képviselőtestületének egy kitalált tagjától, aki azt írta, hogy a Hawley-hoz hasonló domborzattal büszkélkedő városuk lakói megtiszteltetésnek vennék, ha náluk épülnének meg azok a bizonyos radartornyok, amelyek még a sasok fészkelőhelyéül is szolgálhatnának.
A légierő annak rendje és módja szerint kiszállt a helyszínre, és töviről hegyire átfésülte Berkshire megyét, Ripton városát keresve, de nem talált semmit. Végül egy bélyegző buktatta le őket.

Ripton alapítói általában akkor adták fel hivatalos leveleiket, amikor az államban utazgattak, hogy ne derüljön ki a kamuváros pontos földrajzi elhelyezkedése. Ezúttal azonban Wislocki hibázott: a légierőnek küldött levelét ugyanis könnyedén vissza lehetett vezetni Berkshire-i Természeti Erőforrások Tanácsánál lévő irodájáig, ugyanis a bélyegzőgép automatikusan rápecsételte minden kimenő levélre a feladó tartózkodási helyét.

Szóval a viccnek itt egy időre vége szakadt, de a kitalált városról város azért nem feledkeztek meg teljesen a megalkotói: mivel Darey 2018-ban bekövetkezett haláláig évente küldött a barátainak egy Town of Ripton naptárat, a riptoni városi közgyűlést pedig mindig megtartották június 31-én.
Pár évvel később Ripton és a massachusettsi nagypolitika útjai ismét keresztezték egymást: 1991-ben, amikor Hinsdale-ben, az Appalachian Trail mentén tervezett hulladéklerakó ellen tüntettek a helyi lakosok, rejtélyes módon előkerült egy levél, amelyben Ripton tisztviselői önként jelentkeztek a szeméttelep befogadására. És 1992-ben Riptonnak ismét kiutaltak némi pénzt az állami költségvetésből: 400 ezer dollár öt álláshely létrehozására.

Habár Ripton nem egy valóságos hely, alapítói mégis komoly komoly nyomokat hagytak Berkshire térképén: Darey városi képviselőként többek között segített megakadályozni egy vadvédelmi területre tervezett autópályaelkerülő út megépítését; Bell pedig a berkshire-i tájvédelmi alapítvánnyal közösen több kilométernyi hegygerincet óvott meg befektetők machinációitól Hoosac Range térségben. Ezen kívül mindketten alapítói voltak a Massachusetts Outdoor Heritage Foundationnek – egy nonprofit szervezetetnek –, amely vadvédelmi célokra gyűjt pénzt, és segít finanszírozni az élőhelyek helyreállítását, illetve a veszélyeztetett fajokkal kapcsolatos kutatásokat.