Európa első űrrepülőtere a sarkkörön túl
Az ukrajnai háború óta az európai országok nem tudják igénybe venni az orosz űrrepülőtereket.
Európa kontinentális területének első űrrepülőterét avatta fel csütörtökön Haakon norvég trónörökös a Norvégiához tartozó Andoya szigetén, az északi sarkkörön túl.
Az űrrepülőtér megnyitását az tette szükségessé, hogy az ukrajnai háború óta az európai országok nem tudják igénybe venni az orosz űrrepülőtereket.
Az új repülőtér lehetővé teszi, hogy az európai országok külső közreműködés nélkül, önállóan is útnak indíthassanak és Föld körüli pályára állíthassanak kis és közepes méretű műholdakat. Az első, Spectrum nevet viselő űrrakétát egy német startupvállalat, az Isar Aerospace lövi fel a szigetről.
A SPECTRUM AKÁR EGYTONNÁS TERHET IS KÉPES LESZ MAGÁVAL VINNI AZ ŰRBE.
Indításának pontos ideje egyelőre nem ismert, de a német vállalat közlése szerint még az év vége előtt odaküldik a rakát, hogy „a lehető leghamarabb“ elindíthassák az első próbarepülést – írja az MTI.
Az Isar Aerospace igazgatója, Daniel Metzler az űrrepülőtér megnyitása kapcsán kiadott közleményében azt írta, „az elmúlt öt év során egy olyan űrrakétát fejlesztettek ki, amely képes lesz az európai űripar legnagyobb hiányosságának pótlására, vagyis arra, hogy valóra váljon a világűrbe való önálló, versenyképes kilépés lehetősége“.
Az Andoya Space norvég állami vállalat birtokában lévő területéről korábban is lőttek fel szuborbitális rakétákat tudományos kísérletezésként.
Andoya szigetének sarkvidéki fekvése jelentős előnyt biztosít az olyan kis műholdak pályára állításához, amelyek azonos időpontban is képesek a Föld különböző pontjai feletti áthaladásra, lehetővé téve a meteorológiai és az egyéb Föld-megfigyelési célok megvalósítását.