Fegyvert nem, de gabonát szállíthatnak a háborús felek a Fekete-tengeren
Küszöbön a megállapodás Oroszország és Ukrajna között a gabonaexportról.
Pénteken írhatják alá azt a megállapodást, amiben a két fél között zajló háború ellenére is biztosítanák az ukrán és az orosz gabonaexportot a Fekete-tengeren keresztül. Biztonságos hajózó útvonalakat jelölnének ki, a gabonáért érkező hajókat pedig a törökök ellenőriznék, hogy ne szállítsanak fegyvert. A cél, hogy csökkenjenek a gabonaárak és elkerüljék az egyes térségekben fenyegető éhínséget.
Oroszország és Ukrajna péntek délután Isztambulban írja alá a megállapodást a gabonaexportról - közölte csütörtök este a török elnöki hivatal. Az aláíráson Recep Tayyip Erdogan török elnök, António Guterres ENSZ-főtitkár, valamint Oroszország és Ukrajna képviselői vesznek majd részt. Az esemény 13 óra 30 perckor lesz az isztambuli Dolmabahce-palotában.
A megállapodás értelmében a háború miatt megrekedt ukrán gabonaszállítmányok útnak indulhatnának a Fekete-tengeren át, egyúttal enyhítenék az orosz gabona- és műtrágyaszállításokra vonatkozó korlátozásokat is.
Egy nevének elhallgatását kérő diplomata szerint Washington nemrégiben garanciákat ígért arra, hogy a szállító cégek nagy kapacitású hajókat bocsáthatnak Moszkva rendelkezésére gabonája és műtrágyája exportjához, anélkül, hogy aggódniuk kellene a szankciók miatt.
Az Egyesült Államok csütörtökön üdvözölte a fejleményt. "Üdvözöljük az elvi megállapodás bejelentését, de ami számukra most fontos, az az, hogy Oroszország viselje a felelősséget a megállapodás végrehajtásáért, és lehetővé tegye, hogy az ukrán gabona eljusson a világpiacra" - mondta Ned Price, a külügyminisztérium szóvivője. "Soha nem is lett volna szabad ilyen helyzetbe kerülnünk. Ez Oroszország szándékos döntése volt, hogy fegyverként használja fel az élelmiszereket.”
Ami az ukrán gabonaszállításokat illeti, a megállapodásban – amiről még zajlanak a tárgyalások – szabályozzák a Fekete-tenger újbóli használatát biztonságos folyosókon át, helyi tűzszünetek segítségével. Annak ellenőrzését pedig, hogy a gabonaszállítmányok berakodására Odesszába érkező hajókon ne legyen fegyver, várhatóan a törökökre bízzák.
Diplomaták szerint Isztambulban koordinációs központot hoznak létre tengerhajózásra szakosodott ENSZ-szakértők közreműködésével. A megállapodás célja, hogy rövid időn belül csökkentse az utóbbi hónapokban meredeken emelkedő gabonaárakat.
A világ több országban tapasztalt élelmiszerválság éhínséggel fenyeget, elsősorban Fekete-Afrika országaiban, de Libanonban vagy Egyiptomban is.