MENÜ
2024. december 26.
Karácsony, István

Házon belüli túlmunkát és pluszkeresetet ajánl az orvosoknak

hang.hu

Szabó Attila utasításán jó néhány orvos megütközött.

Megelégelte a Semmelweis Egyetem menedzsmentje, hogy a munkatársaik túl sok helyen vállalnak munkát, és ez a saját feladataik ellátását is akadályozhatja. Szabó Attila professzor, a Klinikai Központ elnöke néhány hete körlevélben emlékeztette kollégáit, hogy az intézményen kívül munkavállalást engedélyeztetni kell. Ebben a levélben egyúttal az egyetem saját, magánellátó szolgáltatóját, a Semmelweis Kft.-t javasolta a munkatársak munkaidőn túli szabad kapacitásaik kihasználására – írta a Népszava. A levélben Szabó Attila arról is írt, hogy a kollégái legfeljebb heti két napon, összesen nyolc órányi egyetemen kívüli betegellátást vállalhatnak. Ám, ha ez a külső feladat a nappali műszakra reggel nyolc és délután 15 óra közé esik, úgy „indokolt lehet a teljes munkaidő részmunkaidőre csökkentése” – áll a klinikai elnök körlevelében.

Szabó Attila utasításán jó néhány orvos megütközött. Volt aki a szabad munkavállalói jogainak sérüléséről beszélt, de volt olyan is, aki évtizedek óta működtetett napi kétórányi magánrendelését vélte veszélyeztetettnek. A Magyar Orvosok Szakszervezete levélben kérte a klinikai elnököt, hogy vonják vissza a korlátozást, mondván: az sérti a jóhiszeműség és tisztesség követelményét. Emlékeztették Szabó Attilát arra is, hogy az egészségügyi tevékenységről szóló törvény is engedélyez - 6 havi átlagban - heti 60 órát nem meghaladó, legfeljebb napi 12 órányi munkavégzést.

A lap kérdésére azonban Szabó Attila közölte: nem kívánja visszavonni az utasítást. A szakszervezet jelzésével kapcsolatban úgy vélte, ez nem korlátozás, hanem „az országos gyakorlat és a betegbiztonsági szempontoknak való megfeleltetés”. A betegek pihent egészségügyi dolgozóhoz való jogával indokolja a törvény, hogy napi 12 órában és heti 60 órában maximalizálja az egészségügyi munkavégzést, erre hívta fel kollégái figyelmét, amely minden szempontból megfelel a jogszabályi előírásoknak és a betegek érdekeinek. Mint mondta: az ő feladata, hogy intézményében gondoskodjon a biztonságos ellátás feltételeiről, melynek része, hogy mindig legyen megfelelő számú elérhető és pihent orvos, és egyéb egészségügyi szakember a betegek mellett. „Mikor valaki az egyetemre jön és elkezd itt dolgozni, tudja, hogy hova lép be. Mi a munkát az intézményeinken belül szeretnénk biztosítani” – fopgalmazott. Közölte azt is, hogy az elmúlt másfél évben mintegy 6500 érintett összesen mintegy ezer külső munkavállalási kérvényt nyújtott be. Eddig egyet sem utasított el véglegesen, legfeljebb „visszakérdezett”.

 maszek dolgozók