MENÜ
2024. november 22.
Cecília

Híres feltalálók meglepő foglalkozásai

raketa.hu / Bobák Áron

A történelem legnagyobb lángelméi, akik hétköznapi munkát is végeztek.

Ahogy manapság sem kezdi minden tudós és feltaláló mikrobiológusként vagy mechatronikai mérnökként a karrierjét, úgy a történelem legnagyobb lángelméi között is szép számmal találunk olyanokat, akik egészen hétköznapi munkát végeztek, mielőtt a világ megismerte volna őket.

A szakadék nem is lehetne nagyobb, hiszen az olyan korszakalkotó találmányokat és felfedezéseket, mint az izzólámpa vagy az antibiotikumok elég nehéz lenne összepárosítani olyan foglalkozásokkal, mint például a könyvkötés vagy az árokásás, de az alábbi gyűjtésből rögtön világossá válik, hogy azért mégsem olyan lehetetlen, mint elsőre tűnik.

Michael Faraday - könyvkötő inas

Az elektromágnesesség úttörője rendkívül szegény családban született a London melletti Newington Buttsban. A család anyagi helyzete miatt már fiatalon, 13 éves korában be kellett fejeznie a tanulmányait, ezután pedig egy helyi könyvkötőmester, George Riebeau inasaként helyezkedett el. Ez ez volt a szerencséje, hiszen Riebeau legnagyobb megrendelője az Angol Királyi Tudományos Társaság volt, így az ifjú Faradaynek a munka mellett volt lehetősége elmélyedni a kor legkiválóbb tudósainak munkásságában. 20 éves korában Faraday elkezdte látogatni a Királyi Társaság akkori elnökének, Humphry Davy-nek az előadásait, aki később titkárként maga mellé vette a fiatalt, innen pedig már egyenes út vezetett a tudományos pályához.

Thomas Edison - távírász

Az izzólámpa és a fonográf feltalálója fiatal korában távírászként dolgozott előbb Port Huronban majd a Western Union bostoni irodájában, 22 évesen azonban felmondott, hogy minden idejét a találmányai kifejlesztésének szentelhesse. Edisonnak egyébként nem ez volt az egyetlen meglehetősen hétköznapi munkája, hiszen 12 éves korától újságot és cukrot árult a kanadai Grand Trunk vasúttársaság amerikai járatain - mindeközben pedig megalapította a Grand Trunk Heraldot, az első, vonatokon árusított újságot.

Alexander Fleming - szállítmányozási ügyintéző

A penicillin feltalálója 13 évesen költözött fel a bátyjához Londonba a skóciai Lochfieldből, az ezt követő években pedig szállítmányozási ügyintézőként dolgozott egy helyi cégnek. A fiatal kutató számára a fordulópontot az jelentette, hogy húszévesen ösztöndíjjal bekerült a neves St. Mary’s Orvosi Egyetemre, ahol később szinte véletlenül felfedezte az első széles spektrumú antibiotikumot, ezzel százmilliók életét mentve meg.

Nikola Tesla - árokásó

A szerb származású híres feltaláló fiatal korában a párizsi Edison Vállalatnál dolgozott, 1884-ben viszont az Egyesült Államokba költözött, hogy személyesen Edisonnal dolgozhasson együtt. Miután egy pénzügyi vita miatt megromlott a kapcsolata a híres feltalálóval, Tesla elhagyta a céget, hogy saját elektronikai vállalatot alapítson. A váltakozó árammal kapcsolatos kutatásainak folytatásához azonban Teslának támogatókra volt szüksége, miközben pedig potenciális befektetőket keresett, a feltaláló jobb híján árokásásból tartotta fenn magát napi 2 dolláros fizetésért.

Samuel Morse - festőművész

Bár semmiképp sem nevezhető hagyományos foglalkozásnak, annál érdekesebb, hogy Samuel Morse feltalálója élete jelentős részében festőművészként tevékenykedett, többek között a New York-i Egyetem professzoraként is tanított festészetet a hallgatóknak. A távközlés iránt csupán a negyvenes évei után kezdett érdeklődni, ez a terület azonban gyorsan annyira magával ragadta, hogy 1937-ben már saját szabadalmat nyújtott be az általa tervezett elektromágneses távíróra és ábécére, amelyet ma Morse-kód néven ismerünk.