Kertünkben is megterem, cukorbetegség és rák ellen is segít.
A füge javíthatja az érrendszeri egészséget és csökkentheti a szívbetegségek kockázatát.
A füge valódi csodagyümölcs, ami itthon is megterem. Apró magvai révén segíti a bélmozgást, anyagcsere-pörgető hatása miatt pedig a fogyást. A spártaiak a növény tápláló gyümölcseit teljesítményfokozásra használták, napjainkban terápiás célból emésztésserkentésre és köhögéscsillapításra alkalmazzák.
Azt már talán te is hallottad róla, hogy ez a gyümölcs magas B-vitamin-tartalmának köszönhetően jótékony hatással van az emésztésre, de talán még ennél is figyelemre méltóbb magas rosttartalma. Apró magvai segítik a táplálék gyorsabb előrejutását az emésztőrendszerben, valamint a belek falára tapadt salakanyagok kiürülését. A méreganyagok távozását követően az emésztőrendszer nagyobb hatékonysággal képes dolgozni, a vitaminok és ásványi anyagok felszívódása könnyebbé válik. Mindennek köszönhetően az anyagcsere felpörög, és beindulhat a fogyás is.
Mivel a boltokban nagyjából rezsiárban juthatsz hozzá, a legjobb, ha a kertedben nevelsz egy bokrot, ha van rá lehetőséged, mert már itthon is remekül megterem.
A fügében lévő fruktóz mindezeken túl jó hatással van a férfiak potenciájára, akár az aktus előtti energiafeltöltést vagy az azt követő utánpótlást jelenti, így a termékenységre is hathat, bár nem közvetlenül. Magjai segítenek a székrekedés megelőzésében, kezelésében is.
Minden, amit a fügéről tudni kell
A füge – és levelei is – tele vannak tápanyagokkal, és számos lehetséges egészségügyi előnyt kínálnak. Elősegíthetik az egészséges emésztést, csökkenthetik a szívbetegségek kockázatát, és hozzájárulhatnak a vércukorszint kezeléséhez. A friss füge tápanyagokban gazdag, miközben viszonylag alacsony kalóriatartalmú, így remek kiegészítője az egészséges táplálkozásnak.
Egy kis (40 grammos) friss füge ennyi mindent tartalmaz:
Kalória: 30
Fehérje: 0 gramm
Zsír: 0 gramm
Szénhidrát: 8 gramm
Rost: 1 gramm
Réz: a napi ajánlott érték (DV) 3%-a
Magnézium: a DV 2%-a
Kálium: a DV 2%-a
Riboflavin: a DV 2%-a
Tiamin: a DV 2%-a
B6-vitamin: a DV 3%-a
K-vitamin: a DV 2%-a
A szárított füge magas cukortartalmú és kalóriadús, mivel a cukor koncentrálódik a gyümölcsök szárításakor. A füge ugyanakkor kis adagban is sokféle tápanyagot tartalmaz, de különösen gazdag rézben és B6-vitaminban.
A réz létfontosságú ásványi anyag, amely számos testi folyamatban részt vesz, beleértve az anyagcserét és az energiatermelést, valamint a vérsejtek, kötőszövetek és neurotranszmitterek képződését. A B6-vitamin kulcsfontosságú, segíti a szervezetet az étrendi fehérjék lebontásában és új fehérjék létrehozásában. Az agy egészségében is fontos szerepet játszik.
Elősegíti az emésztőrendszer egészségét
A fügét régóta használják házi vagy alternatív gyógymódként olyan emésztési problémák esetén, mint a székrekedés. Rostokat tartalmaz, amelyek elősegíthetik az emésztés egészségét azáltal, hogy lágyítják a székletet, csökkentik a székrekedést, valamint prebiotikumként vagy táplálékforrásként szolgálnak a bélrendszerben élő egészséges baktériumok számára.
Állatkísérletekben a fügekivonat vagy -paszta segített felgyorsítani az élelmiszerek emésztőrendszeren keresztüli mozgását, csökkentve a székrekedést és javítva az emésztési rendellenességek, például a fekélyes vastagbélgyulladás tüneteit.
Egy 150, székrekedéssel járó irritábilis bélszindrómában (IBS-C) szenvedő ember bevonásával végzett vizsgálat kimutatta, hogy azok, akik naponta kétszer körülbelül 4 szárított fügét (45 gramm) fogyasztottak, jelentősen csökkentették a tüneteket – beleértve a fájdalmat, a puffadást és a székrekedést – a kontrollcsoporthoz képest.
Egy hasonló, 80 ember bevonásával végzett vizsgálat is úgy találta, hogy a napi 300 gramm fügekrém kiegészítése 8 héten keresztül jelentősen csökkentette a székrekedést, összehasonlítva a kontrollcsoporttal.
Javíthatja az érrendszer és a szív egészségét
A füge javíthatja a vérnyomást és a vérzsírszintet, ami javíthatja az érrendszeri egészséget és csökkentheti a szívbetegségek kockázatát.
Egy tanulmány megállapította, hogy a fügekivonat csökkentette a vérnyomást normál vérnyomású patkányokban, valamint azoknál, akiknél magasabb volt a vérnyomás. És ez még nem minden: állatkísérletek azt mutatták, hogy javult az összkoleszterin-, a HDL (jó) koleszterin- és a trigliceridszint a fügelevél-kivonat szedését követően. (A füge levelét teaként, de akár lekvárként is elkészítheted.)
Segíthet a vércukorszint kezelésében is
Egy 1998-as, 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő emberek bevonásával készült tanulmány megállapította, hogy a fügelevéltea reggeli mellé fogyasztása csökkentheti inzulinszükségletüket. Abban a hónapban, amikor a résztvevők fügelevélteát kaptak, inzulinadagjuk körülbelül 12%-kal csökkent.
Ráadásul egy újabb tanulmány kimutatta, hogy a nagy dózisú fügekivonatot tartalmazó italok glikémiás indexe (GI) alacsonyabb, mint a fügekivonatot nem tartalmazó italoknak, ami azt jelenti, hogy ezek az italok kedvezőbb hatást gyakorolnak a vércukorszintre.
Lehetséges rákellenes tulajdonságok
Sok ígéretes kémcsővizsgálatot végeztek a fügelevél rákos sejtekre gyakorolt hatásáról.
A fügelevelekről és a fügenövényekből származó természetes latexről kimutatták, hogy daganatellenes hatást fejtenek ki az emberi vastagbélrák-, mellrák-, méhnyakrák- és májráksejtek ellen. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a fügefogyasztás vagy a fügelevéltea fogyasztása ugyanazokat a hatásokat fejti ki. A kémcsöves vizsgálatok ígéretes kiindulópontot kínálnak, de további humán vizsgálatokra van szükség annak felmérésére, hogy a füge vagy fügelevél elfogyasztása hogyan befolyásolja a rák növekedését.
Segítheti a bőr egészségét
A füge jótékony hatással lehet a bőrre, különösen az allergiás dermatitiszben szenvedőknél – és azoknál, akiknél az allergia következtében száraz és viszkető bőr alakult ki. Egy 45, dermatitiszben szenvedő gyermeken végzett vizsgálat úgy találta, hogy a szárított fügekivonatból készült krém, amelyet naponta kétszer 2 héten keresztül alkalmaznak, hatékonyabban kezeli a dermatitisz tüneteit, mint a hidrokortizon krém, amely a szokásos kezelés.
Sőt, a gyümölcskivonatok kombinációja – beleértve a fügekivonatot is – antioxidáns hatást fejt ki a bőrsejtekre, csökkenti a kollagén lebomlását, és javítja a ráncok megjelenését egy kémcsőben és állatkísérletben.
A fügének tehát számos lehetséges egészségügyi előnye van. Javíthatja az emésztést és csökkentheti a székrekedést, segíthet szabályozni a vérzsír- és vércukorszintet, valamint elpusztítani a rákos sejteket.
Ám fogyasztásának van néhány lehetséges árnyoldala is. Például, mivel néha házi gyógymódként használják székrekedés ellen, a füge hasmenést vagy más emésztési problémákat okozhat. A füge meglehetősen gazdag K-vitaminban is, ami megzavarhatja a vérhígító gyógyszerek hatását.