MENÜ
2024. november 25.
Katalin
Közel húszezer éves furulya – csigaházból

Közel húszezer éves furulya – csigaházból

hvg.hu

Egy Dél-Franciaországban talált csigaház régészek szerint a legrégebbi ismert fúvós hangszer.

17 ezer éves kora ellenére is tökéletes állapotban maradt fenn az a csigaház, amelyet hajdanán kürtként használhattak. A tárgyat Dél-Franciaországban, a Marsoulas-barlang környékén fedezték fel az 1930-as évek elején.

A szakemberek már korábban is vizsgálták, de a munka egy idő után feledésbe merült. Nemrég azonban újraindult a kutatás, aminek eredményeként új elmélettel álltak elő a régészek: az ereklye az első elméletekkel szemben nem egy ivókupa, hanem hangszer, méghozzá a legrégebbi ismert fúvós hangszer lehet.

A csigaház minden bizonnyal az Atlanti-óceánban honos Charonia lampas nevű ragadozó csigafajta lakhelye volt. A ház nagyjából 31 centiméter hosszú és 18 centiméter széles.


A csigaházon több olyan módosítást is találtak a szakemberek, amelyek megmunkálásra utalnak. Ilyen például, hogy a tetején lévő részt, amely a legkeményebb, letörték. Ez a régészek szerint szándékos. A tárgy oldalain emellett piros festékkel rajzolt motívumokat is felfedeztek, amelyek stílusa nagyon hasonlít a Marsoulas-barlangban felfedezett rajzokra.

A csigaházat megszólaltatta egy kürtművész a BBC szerint, és három, a C, a Cisz és a D közelében lévő zenei hangot sikerült előcsalogatnia belőle. A kutatók most 3D-s vizsgálattal próbálnak még több információhoz jutni a hangszerről, amely a feltételezésük szerint szimbolikus tárgy is lehetett.