Maradék húsleves hajtja Japán városnéző vonatát
Az Amaterasu vonat egy szállítmányozó céggel együttműködve különféle, úttörő jellegű biodízeleket fejlesztett.
Az Amaterasu vonat egy kicsi városnéző vasút, amely egy félórás út során viszi körbe az érdeklődőket a Mijazaki prefektúrában. Az út során a turisták Japán legmagasabban fekvő vasúti hídját is megcsodálhatják, de a vonat maga is bájos, a nyitott tetejű, rózsaszín vagonjaival és a buborékokat fújó kalauzokkal az út mentén. Most további érdekességgel bővült a vonatozás, ugyanis újabban a szerelvényt húsleves hajtja. Igen, nem tévedés, az üzemanyag ramen levesből készül.
A biodízel üzemanyag általában növényi olaj vagy állati zsiradék felhasználásával nyújt alternatívát a fosszilis üzemanyagokkal szemben.
Leggyakrabban a repcéből, szójából készült biodízellel találkozhatunk, Japánban viszont inkább használt sütőolajból vagy ételmaradékból készítik az alternatív üzemanyagot.
Ehhez a kisvonathoz olyan üzemanyagot használnak, aminek 90%-a tempura (jellegzetes japán étel) olajból és más sütéshez használt olajokból származik, míg 10%-a ramen húslevesből ered. A levesmaradékokat helyi éttermekből gyűjtik be. A maradékot először szétválasztják a zsíros lére és az egyéb húsos részekre, majd egy speciális módszerrel finomítják. Az üzemanyag egyetlen hátránya, hogy csupán néhány hónapig tárolható.
Az első tesztmenetekre még 2022 nyarán sor került. Mivel a bio üzemanyag képes volt a vonatot hajtani, a próba sikerült. A két kocsival közlekedő szerelvény 60 utassal a fedélzetén még egy dombra is gond nélkül is felmászott. Noha a filter rendszeres cserére szorul, a költségek még így sem emelkednek a hagyományos üzemanyaghoz képest. Ráadásul az utasok folyamatosan azt kérdezgetik, hogy merre van a közelben étterem, mivel a szokatlan üzemanyagnak hála, állandóan kellemes levesillat terjeng a levegőben.