Permakultúra: egy olyan kert, amit nem kell gondozni
Sok ember számára a permakultúra a fenntartható, egészséges zöldségeskertet jelenti.
Vannak hivatalos magyarázatok és meghatározások, amelyek választ adnak a ˝Mi a permakultúra?˝ kérdésre, de tapasztalataink szerint ezek mindig zavarba ejtik az embereket, ezért most megpróbáljuk érthetőbben elmagyarázni.
Mi a permakultúra?
Ha annyi ezer forintom lenne, ahányszor megválaszoltam ezt a kérdést, akkor boldog kertész lennék. Őszintén szólva, számomra a permakultúra egy mód arra, hogy természetes ételt termesszek a kertben, ez a módszer lenyűgözően széppé és termékennyé teszi a növényeket, emellett pedig megóv az unalmas munkától, de ez csak az egyik része a permakultúrának. Természetesen, ennél sokkal többet jelent.
Először a múltjával és a hivatalos magyarázattal kezdem a permakultúra bemutatását, majd érthetővé teszem az átlag kertészek és a külvárosi emberek számára is ezeket a hivatalos meghatározásokat.
˝A világ összes gondját meg lehet oldani egy kertben. Megoldhatod a szennyezés problémáját, az ehhez szükséges eszközöket pedig megtalálhatod a kertedben. A legtöbb ember ezt nem tudja, ezért bizonytalanná válnak.˝ (Geoff Lawton)
Házi permakultúra
A permakultúra a permanens és a kultúra szó összevonása, és ez már sejteti is, hogy mit jelent. A permakultúra mögött álló filozófiát kb. 30 évvel ezelőtt Bill Mollison és David Holmgren fejlesztette ki Ausztráliában. Biológusként, Bill Mollison az évek során első kézből látta, hogy milyen pusztításokat képesek az emberek végezni a természetben, de arra is volt alkalma, hogy megfigyelje, hogyan működnek az ökoszisztémák, hogy mi tartja őket egyensúlyban. A permakultúra ezeknek a megfigyeléseknek az eredménye.
Bill Mollison és a diákja, David Holmgren, először 1978-ban tették közre az ötletüket egy könyvben, aminek a címe ˝A permakultúra˝. Ebben a könyvben bemutattak egy fenntartható emberi környezetet teremtő tervezési rendszert, amit a természetben végzett megfigyeléseikre alapoztak. Egy később megjelent könyvben, aminek a címe ˝Bevezetés a permakultúrába˝, Bill Mollison ezt írja:
˝A cél az, hogy egy természetbarát és gazdaságilag életképes rendszert hozzunk létre, amely megteremti a saját fenntartására szükséges anyagokat, amely nem szennyez, és nem a kiaknázás a célja, így hosszútávon fenntartható. A permakultúra a növények és állatok természetes tulajdonságait használja a különböző tájak jellegzetességeivel együtt arra, hogy létrehozzon egy életfenntartó rendszert a városok és a falvak számára, kevés teret használva.˝
Na, ez szépen hangzik, de mit jelent?
Permakultúra kialakítása
Amit Bill Mollison a könyvében leír az egy teljesen integrált tervezési rendszer, amelyet a természetre szabtak. Amennyiben a kertünket vagy telkünket természetes rendszerként tervezzük meg, sok munkát és energiát takaríthatunk meg, és semmi sem vész kárba. Gondoljunk csak bele, senki sem ás vagy kapál, ültet vagy vet, vagy esetleg permetez az erdőben, viszont valahogy mégis minden rendben van. Az erdő maga neveli és táplálja a lakóit, nem igaz?
Ha a kertünkben van egy kellemetlen munka, akkor biztosan van egy jobb módszer, amivel elvégezhető vagy kiküszöbölhető. Tanuljunk a természettől. A természet már megtalálta a megoldást minden problémára, amivel találkozhatunk. A természet a leghatékonyabb újrahasznosító, minden körforgásszerűen működik. A természetben nincs ˝hulladék˝, minden erőforrás. És, ami a legfontosabb: fenntartható. Ez hosszú távon is beválik, mert nem olyan eszközökön alapszik, amelyek idővel elfogynak, mert nem von maga után hulladék anyagot és problémákat, amik végül felborítják a rendszer működését.
A kulcsszó a tervezés. Minden attól függ, hogy hogyan illesztjük össze az elemeket. Nézzük meg, hogy hogyan működik minden a természetben, majd próbáljuk meg lemásolni és alkalmazni a kertünkben is.
Ennek az a szépsége, hogy a permakultúra alapelve mindenütt működik, minden éghajlati területen, és minden szinten. Lehet alkalmazni falvakban vagy lakótelepeken (jóllehet ehhez mélyebb ismeretekre,és több tervezésre van szükség) vagy kis kertekben vagy balkonokon (ami nagyon egyszerű).
Ha előre kigondoljuk és eltervezzük a permakultúrás kertünket, akkor a fenntartása nem igényel sok erőfeszítést, mert alapjába véve gondoskodik magáról, és hihetetlenül termékeny, szép és vonzó lesz.
˝A permakultúra a bolygó megmentéséről szól, hogy megéljük a 100 évet, miközben lenyűgöző estélyeket adunk és gépezeteket építünk, amelyek elvégzik a munka nagy részét.˝ (Linda Woodrow)