Trükkös traffipax
Áltraffipaxokat vetnek be az önkormányzatok a gyorshajtók megfékezésére.
Olyan, mint az igazi, sőt, ha megfelelő tempóban haladunk, zölden mosolyog, ha gyorsan hajtunk, piros fejjel szomorkodik. Akár még mérhetné is az autók sebességét, ha az önkormányzatoknak lenne elég pénze a traffipax berendezés megvásárlására.
Drága a valódi, hitelesített, a rendőrségi VÉDA-rendszerbe bekötött lézeres sebességmérő berendezés, ezért több önkormányzat is arra szokott rá, hogy magát a tényleges sebességmérő készüléket nem vásárolja meg, csak a dobozát teszi le az út mellé.
De még ez sem olcsó mulatság: még így is bruttó 5-6 millió forintba kerül az előkészítés, az oszlop betonozás, az elektromos hálózatra kötés, és persze maga a doboz, ami alkalmas arra, hogy akár valóban bele is lehessen tenni a kamerát - mutat rá a Trafffix.hu blogja.
Ebben a műfajban szerintük Magyarországon az eddigi legjobb alighanem a Medirlab cég terméke, a Traffipack, ami még akkor is képes hatásosan eljátszani, hogy élesben bünteti a gyorshajtókat, amikor valójában nincs is benne a rendőrökhöz bekötött rendszerelem.
Ez a cég gyártja egyébként a Véda-rendszerbe beköthető igazi Trafficapture mérőt is.
Az áltraffipaxot kihelyezésének egyébként a szakértők szerint van kézzelfogható haszna.
Az Ésszerűbb Közúti Közlekedésért Egyesület hivatalos álláspontja szerint a közlekedésbiztonsági szempontból valóban veszélyes helyre telepített, táblával előjelzett fix sebességmérő, akár igazi, akár álca, kiváló eszköz arra, hogy a járművek sebességét indokolt esetben ténylegesen a biztonságos szintre csökkentse.
Ami pedig az autósokat illeti: sokan azért felismerik, hogy nincs kamera az út menti dobozokban és egy idő elteltével figyelmen kívül hagyják a berendezést. De erre is van válasza az önkormányzatoknak: vásárolnak igazi kamerát is, amelyet hol itt, hol ott helyeznek el a traffipax dobozokban.