Tudomásul vették az eredményt és a nagyon alacsony részvételt
Reagált Brüsszel a szankciós nemzeti konzultációra.
A tagállami kormányok eddig teljes egyetértésben döntöttek a szankciókról, ha Magyarország módosítani akar a szankciókon, vagy el akarja törölni azokat, akkor erről a 26 tagállamot kell meggyőznie.
Reagált az Európai Bizottság arra, hogy a nemzeti konzultációban részt vevők 97 százaléka az uniós szankciókkal szemben foglalt állást a magyar kormány tájékoztatása szerint.
Tudomásul vettük a magyarországi konzultáció eredményét és a nagyon alacsony részvételt is - mondta a testület sajtótájékoztatóján Peter Stano szóvivő. Emlékeztetett arra, hogy a büntetőintézkedésekről a tagállamok döntenek, a döntéshez egyhangúság szükséges. Eddig már 9 szankciós csomagot fogadtak el a tagállamok, arról, hogy lesz-e további intézkedés, szintén a kormányok dönthetnek.
Brüsszelben tehát az derült ki a sajtótájékoztatón, hogy a szankciók felülvizsgálata, módosítása, valamint újabb szankciók kivetésének lehetősége is a tagállamok kezében van. Ez azt is jelenti, hogy ha Magyarország módosítani akar a szankciókon, vagy el akarja törölni azokat, akkor erről a 26 tagállamot kell először meggyőznie.
Stano felhívta a figyelmet arra, hogy az EU számos formában adott választ Oroszország jogosulatlan agressziójára Ukrajnával szemben. Ezek között van gazdasági, pénzügyi, katonai intézkedés és a nyomásgyakorlás formája a szankciós rezsim, valamint a nemzetközi elszigetelés is.
Az Ukrajna elleni támadás egyben támadás az értékeinkkel szemben is - jelentette ki a szóvivő. Peter Stano cáfolta azokat a feltételezéseket, amelyek szerint a szankciók többet ártanának az EU-nak, mint Oroszországnak, mert ez ellentmondana a szankciók logikájának. Kiemelte, hogy a büntetőintézkedések hatékonysága mérhető, mert sikerült korlátozni a Kreml azon képességét, hogy finanszírozza a háborút.
A nemzeti konzultációval kapcsolatban megjegyzendő, hogy a múlt héten nyilvánosságra hozott, az egész EU-ra kiterjedő, reprezentatív Eurobarométer-felmérés szerint uniós szinten a válaszadók 73, Magyarország esetében pedig 56 százaléka helyesli az EU reakcióját a háborúra, beleértve a szankciós rezsimet is.
Ami pedig a párbeszédet illeti: Peter Stano rámutatott, hogy egy évvel ezelőtt az EU is és a NATO is tárgyalást ajánlott Moszkvának annak érdekében, hogy békés úton vitassák meg az orosz fél aggodalmait. Erre válaszként Oroszország megtámadta Ukrajnát.