MENÜ
2024. november 22.
Cecília
Vigyázat, csalás, ne nyissa ki, ha ilyen SMS-t kap!

Vigyázat, csalás, ne nyissa ki, ha ilyen SMS-t kap!

hvg.hu

A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat és Telekom is kiadta a riasztást.

A rendőrség után a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat kibervédelmi intézete és a Magyar Telekom is jelezte, az utóbbi időben megnövekedett a kártékony webcímet tartalmazó szöveges üzenetek száma. Az SMS-ek bármely mobilszolgáltató ügyfeleit bajba keverhetik, nem is kicsibe.

A Telekom által közölt képernyőkép szerint a csalók a mostani kampányban az alábbihoz hasonló csomagkövetési linket küldenek.

A link megnyitást követően arra akarják rávenni a gyanútlan felhasználót, hogy telepítsen egy kártékony mobilalkalmazást. Megtévesztő módon, a felhasználói bizalom növelése érdekében gyakran az egyik ismert logisztikai cég arculati elemeit is megjelenítik az oldalon – hangsúlyozza a Telekom közleménye. A vállalat által közzétett példában a FedEx arculati elemei láthatók.

A link megnyitása önmagában nem fertőzi meg az eszközt, ettől függetlenül érdemes megnyitás nélkül törölni az SMS-t. Ami viszont még fontosabb, hogy a felajánlott alkalmazást semmiképpen ne telepítse senki, hangsúlyozza a Telekom, felhívva mindenki figyelmét arra, hogy mobilalkalmazás kizárólag a gyártók által felügyelt forrásból – Google Play áruház, Apple App Store, Huawei App Gallery stb. – szabad telepíteni. (Ehhez hozzátesszük, hogy független forrásból is telepíthetők appok, de ilyet csak az tegyen, aki az átlagfelhasználói szintnél tájékozottabb, és biztos benne, hogy mit csinál.)

Aki mégis telepíti és elindítja a csaló SMS-ben linkelt alkalmazást, majd megadja a program által kért engedélyeket, az nagy bajt csinál: a csalók teljes hozzáférést szereznek a készülékéhez, így bármilyen azon tárolt adathoz és alkalmazáshoz hozzáférnek. Például banki alkalmazáson belül utalást kezdeményezhetnek, lelophatják a telefonon tárolt fényképeket stb.

A kártékony app – melyre már a rendőrség is felhívta a figyelmet – mindezen felül tömeges SMS-üzenet küldéssel másokat is megpróbál rávenni a telepítésre.

A Nemzeti Kibervédelmi Intézet szerint a fertőzött készülék kimenő üzenetei között nem látható az alkalmazás által elküldött SMS.

Ha valakinek ismerősei jelzik, hogy ilyesmi, furcsa üzeneteket kaptak tőle, az helyezze repülőgép üzemmódba a mobilját, illetve távolítsa el a benne lévő SIM-kártyát, majd törölje az alkalmazást. A Telekom szerint ha ezt követően is folytatódik a tömeges SMS-küldés, akkor érdemes a készüléket gyári állapotba állítani – ekkor azonban minden rajta lévő adat és beállítás törlődik.