A klasszikus zene hatása, már születésünk előtt
Hogyan hat egy magzatra, ha az anya klasszikus zenét hallgat?
Fontos megállapításokat tett egy, a klasszikus zene és a magzati szívfrekvencia kapcsolatát vizsgáló kutatás: mexikói tudósok arra jutottak, hogy a magzatnak játszott nyugtató zene jótékony hatással lehet a fejlődő szervezetre.
Mint az Interesting Engineering kifejti: a hagyományosan alkalmazott pulzusszám-mérések több szívverésből vonnak átlagot, egyfajta általános képet adva a szív aktivitásáról. A szívfrekvencia-variabilitás (heart rate variability / HRV) ugyanakkor árnyaltabb képet ad, mivel méri az egyes szívverések közötti, időbeni kis eltéréseket. A HRV-mérés azért fontos, mert betekintést enged a magzat vegetatív rendszereinek fejlődésébe.
A mexikói kutatók 36 terhes nőt vontak be a vizsgálataikba, melyek során két klasszikus dalt játszottak le. Közben pulzusmérővel figyelték, hogyan reagálnak a magzatok a kellemes zenére. Egy olyan analízist is alkalmaztak, amivel észlelni tudták a magzati szívfrekvencia apró változásait, melyek jelezhetik, hogy a zene miként gyakorol hatást a magzat fejlődésben lévő idegrendszerére.
Mint kiderült: a zene hatására stabilabb, kiszámíthatóbb szívritmus-mintázatok voltak megfigyelhetők, ami a szakemberek vélekedése szerint a magzat autonóm idegrendszerének fejlődését is serkentheti. Az eredményeket a Chaos An Interdisciplinary Journal of Nonlinear Science tudományos folyóiratban publikálták.
A két játszott zene közül azt is megállapították, hogy az volt az hatott jobban a magzati szívfrekvenciára, amelyikben gitár is volt. Összegzésül, a kutatók úgy vélik, a klasszikus zene hatékony eszköze lehet annak, hogy a szülők elősegítsék a magzat fejlődését.
A jövőben további vizsgálatokat terveznek a területen, megvizsgálva több zenei műfajt is.