Amikor a vállalkozások nem csak mecénások, hanem főszereplők is
VOSZ: Érdekképviselet, vállalkozásfejlesztés, társadalmi szerepvállalás
Társadalmi felelősségvállalás és közös ünnep. November 8-án rendezték meg Szekszárdon, a Babits Mihály Kulturális Központban a 2024. évi Prima-díjátadó ünnepséget, ami hagyományosan együtt jár az Év Vállalkozója-díjak átadásával. Szervezője a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) hazánk gazdasági és társadalmi életének meghatározó szereplője, a szervezet néhai elnöke, Demján Sándor álmodta meg és indította el a különleges sorozatot. A kezdetektől részt vesz ebben a munkában, és a jelentős kulturális rendezvény elmaradhatatlan szereplője, házigazdája dr. Fajszi Lajos, a VOSZ Tolna Vármegyei Szervezetének elnöke, akit ennek apropóján rövid összegzésre kértünk: honnan, merre tartanak?
– A VOSZ alapítása óta, az eltelt 36 évben hosszú utat tett meg, szerepe az érdekvédelem és az érdekképviselet terén, valamint vállalkozásfejlesztésben nagy jelentőségű. Mindez a szakmai szekciók, a vármegyei szervezetek és országos irodai hálózat révén valósul meg, miközben a helyi vállalkozókkal egyre szorosabb és aktív kapcsolatot vállal a szövetség – fogalmaz dr. Fajszi Lajos, majd így folytatja: – Korszakváltást jelentett a vállalkozói szervezet életében, hogy 2021-től új elnökség kezdte meg a munkáját Eppel János vezetésével. Nagyobb szerepet kaptak a helyi szervezetek, célunk, hogy még közelebb kerüljünk a vállalkozásokhoz.
– Valóban, helyben ismerik legjobban az adottságokat, aktuális gondokat. Persze vannak közös, országos nagy ügyek, azokban mennyire tudnak kiállni?
– Ez nagyon aktuális kérdés. Ott vagyunk a legmagasabb gazdasági és érdekegyeztető fórumokon, fontos, hogy konstruktívan álljunk a kérdésekhez. Nem szabad megsértődni és elvonulni, mert úgy nem tudjuk képviselni a vállalkozók és munkaadók érdekét. Kritikusság és pragmatizmus, hatékony együttműködés szükséges, nem mindegy, hogy harminc javaslatunkból, tíz átmegy a kormányzati szűrőn, ez a tagság érdekét szolgálja, és régebben erre nemigen volt példa.
– Mi az, amit sikerült keresztülvinni, mondjuk így, mit köszönhet Önöknek a vállalkozó réteg?
– A VOSZ közel fél évig küzdött azért, hogy a Széchenyi beruházási hitel kamata 3,5%-ra csökkenjen, ez már egy olyan nagyságrend, ami mellett mernek beruházni, fejleszteni a vállalkozások. Az igényelhető összeg 500 millió forint, fix kamatozás mellett, és ami fontos, a megvásárlásra kerülő eszközt vagy ingatlant fedezetként elfogadják. Ezenkívül jelentős tőkejuttatásra is lehet számítani, valamint kedvezőn változtak a lízing feltételek. Különösen nagy az érdeklődés a Zöld Beruházási Hitelekre, ezek 1,5% kamattal igényelhetők, megújuló energiák kiépítésére, napelemes, földszivattyús rendszerekre igényelhető, de teljes körűen, a szigetelés, nyílászárók cseréjé is finanszírozható a hitelből. Nagy segítség a kicsiknek, gyártóknak, műhelyek tulajdonosainak.
– A VOSZ nevéhez fűződik, és a mai napig az egyik legsikeresebb kezdeményezés, a Széchenyi Kártya Program, melyben a KAVOSZ Zrt. koordinálásával aktívan részt vesznek a vármegyei irodákon keresztül.
– A piaci kamatozásnál sokkal kedvezőbb feltételek mellett juthatnak a vállalkozók többféle forráshoz. A részletekről irodánkban érdemes tájékozódni, ahol az ügyvitel gyorsításával 48 órán belül a bankba juttatjuk az igényléseket. De kereshetnek más ügyekben is bennünket, gazdasági, jogi, biztosítási és egyéb szakterületeken nyújtunk tanácsadást, ha speciális szakértő bevonása szükséges, akkor 24 órán belül biztosítjuk a választ. Egyébként, rövidesen, mindenkit érintő téma lehet az ESG- „zöldítő program”, amiről kevesen tudnak, a vállalkozók számára teszi kötelezővé az ESG előírásoknak való megfelelést. Jelenleg is azon dolgozik a VOSZ, hogy a kis-és középvállalkozások számára minél kevesebb terhet jelentsen a bevezetése. Idén új helyre költözött és megújult a szekszárdi irodánk, a megyeszékhelyen, a Kiskorzó tér 1-3. szám alatt találnak meg bennünket az ügyfeleink. Ez egy központi hely, könnyebb az elérhetőség és sokkal szebb a környezet.
– A Prima-Primisszima-sorozat különleges helyet tölt be a szervezet életében. Mit jelent Önnek?
– Az alapító, Demján Sándor azt mondta, hogy akinek tele a zsebe, legyen meleg a szíve. A kezdetek óta a vállalkozások a mecénásai a Prima-, Primisszima-díjnak, ami a társadalmi szerepvállalásnak szép példája.
– Ugye, ilyenkor a vállalkozók is egy kicsit főszerepelőkké válnak.
– Így van, idén nyolc vármegyei és egy országos Év Vállalkozója-díj kerül átadásra. Sokakat ismerünk, mások most kerülnek előtérbe, szűkebb pátriánkban dolgoznak, láthatatlanok, de nagyon sokat tesznek a térség, a közösség boldogulásáért. Értéket teremtenek, embereket foglalkoztatnak, segítik a közösséget, és hozzáállásukkal példát is mutatnak. Őket is jelképezi a Prima-díjasok új, értékes, bronz szobra, amit az idei újdonságok közé sorolhatunk. Egy nyilát megfeszítő ember, a kilőtt nyílvessző már nem látszik, valószínűleg a célba tart, valahol az álmainkat, cselekedeteinket, elszántságunkat jelképezi. Mindez közös a kultúra és a vállalkozások legjobbjainak életében.