MENÜ
2024. november 14.
Aliz

Az egészségbiztosító helyett alapítvány dönthet – van, ahol a Jóság Köre működik

hvg.hu

Oroszországban már működik ahhoz hasonló gyógyszeralapítvány, mint amilyet a magyar kormány tervez.

A ritka betegségek költséges kezelését egy alapítványon keresztül finanszíroznák, azt viszont nem tudni, milyen szabályok szerint működik majd.

A kormány a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) helyett egy új civil szervezetre, a Batthyány-Strattmann László Alapítványra bízza majd az egyedi gyógyszerkérelmek elbírálását, évi 30-40 milliárd forint szétosztását. Az alapítványt még nem jegyezték be, így nem tudni, hogyan választják ki a döntéshozóit, és hogy milyen szabályok szerint működik majd.

Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci elemző a Népszavának azt mondta: a magyar modellhez hasonló szervezet nincs, de létezik hasonló működésű, az orosz Krug Dobra, vagyis a „Jóság Köre” nevű alapítvány.

Ezt Vlagyimir Putyin orosz elnök 2021-ben hozta létre, azzal a céllal, hogy elsősorban a gyerekek súlyos és ritka betegségeinek kezelését finanszírozza. Az alapítvány működését 2 százalékos extra adóból finanszírozzák, ezt az évi ötmillió rubel feletti jövedelműekre róják ki, akik így a 13 százalékos jövedelemadó helyett 15 százalékot fizetnek.

Az alapítványról kevés adat ismert, a működése nem átlátható, de eddig több ezer betegnek vásároltak kezelést. Az alapítvány vezetőjét gyereknapon fogadta Vlagyimir Putyin, a találkozón az orosz elnök egy albumot kapott olyan gyerekek történteivel, akiket az alapítvány segített terápiához.

Európában az egyedi gyógyszertámogatási döntéseket többnyire a kormányzati szervek, vagy egészségbiztosítási szervezetek hatáskörébe tartoznak. Az elbírálás során általában a gyógyszerek költséghatékonyságát és klinikai hatékonyságát értékelik.