MENÜ
2024. november 25.
Katalin
Az évszázad csirkelopása

Az évszázad csirkelopása

agroinform.hu

A hatóság szerint 133 tonna csirkét loptak el egy feldolgozóüzemből, majd a zsákmányt eladták az utcán.

A tolvajok 1660 dobozban vitték el a húst a fővárosi Havanna egyik állami létesítményéből. Az eladásból befolyt összegből hűtőszekrényeket, laptopot, televíziót, valamint légkondicionáló vásároltak - derült ki a kubai állami tévé péntek késő délutáni adásából.

Megvolt a helyük

A csirkéket a kubai "adagolási" rendszerébe szánták. Nem véletlen tehát, hogy az eset nagy visszhangot kapott, hiszen a karibi kommunista országban egy ideje már élelmiszerhiány uralkodik. Az 1959 óta bevezetett "étrendkönyvben" szabályozzák, hogy ki és mennyi élelmiszert kaphat.

Rigoberto Mustelier, a kormányzati élelmiszer-forgalmazó COPMAR igazgatója úgy nyilatkozott, hogy a 133 tonna mennyiség egy közepes nagyságú tartomány havi csirkeadagjának felel meg. Legalábbis a jelenlegi elosztási rendszer alapján, hiszen az "étrendkönyvben" elérhető csirke mennyisége az utóbbi időszakban jelentős mértékben csökkent, ugyanis a kubai gazdasági válság élelmiszer-, üzemanyag, valamint gyógyszerhiányhoz vezetett.

Lassan érkezik meg az élelmiszer

A legtöbb kapható termék csak a tervezettnél napokkal, hetekkel, de sokszor akár hónapokkal később érkezik meg a lakossághoz, akik havi alig 4200 peso átlagbért keresnek. Ez a mai árfolyamon 14 dollárt, vagyis kicsit több, mint 5000 forintot jelent. Nem csoda tehát, ha más módot keresnek a megélhetésre.

A hatóságok nem közölték, hogy mikor történt a csirkelopás, de megjegyezték, hogy nagyjából éjfél és hajnali 2 óra között történt. Ezt a hűtőház hőmérsékletének ingadozásával észlelték. Emellett a videokamera is rögzítette a csirkéket szállító teherautók elhajtását a helyszínről - írta meg a Reuters.

 A 30 vádlott között van a műszakfőnök, az üzem informatikai dolgozói, valamint a biztonsági őrök is, de a céghez nem köthető kívülállóknak is felelniük kell a tettükért. Ha bűnösnek találják őket, akkor akár 20 év börtönbüntetést is kaphatnak.

A bűnözés a gazdasági nehézségekkel együtt nőtt az országban, nagy hatással volt rá a COVID-19 világjárvány is, bár a mostanihoz hasonló lopásokról szóló jelentések nagyon ritkának számítanak Kubában.