Csókolózás receptre?
Boldogabbak, nyugodtabbak, egészségesebbek lehetünk, de még a fejfájást és a ráncokat is megelőzhetjük.
Csókolózni jó, és nem csak azért, mert ezáltal ezáltal közelebb kerülhetünk párunkhoz, meglepően sok pozitív élettani hatása is van, ha két száj összeér. Íme, mit mond erről a tudomány és a HealthLine.
Először is fokozza a boldogsághormonok termelését. A csókolózás serkenti az agyban a kémiai anyagok felszabadulását, amelyek aktiválják az agy örömközpontjait, és kellemes érzést keltenek. Ezek közé tartozik az oxitocin, a dopamin és a szerotonin, amelyek eufóriát okozhatnak.
Az oxitocin hozzájárul a párok közötti kötődéshez is. A csókolózás során felszabaduló vegyület elősegíti a szeretet és az érzelmi közelség érzését, növelve a párok elégedettségét, ami különösen fontos lehet hosszú távú kapcsolatokban.
Emellett csökkentheti a kortizolszintet, ami javíthatja az önértékelést. Egy 2016-os tanulmányban megállapították, hogy azoknak a résztvevőknek, akik elégedetlenek voltak a saját megjelenésükkel, magasabb volt a kortizolszintjük. A kortizolszinttel együtt a stressz is csökken.
A csókolózás megnöveli a pulzusszámot, ami kitágítja az ereket – magyarázza Andrea Demirjian, egy csókolózásról szóló könyv szerzője. Amikor az erek kitágulnak, a véráramlás fokozódik, ami azonnali vérnyomáscsökkenést eredményez. Tehát a csókolózás szó szerint és átvitt értelemben is jót tesz a szívnek.
A vérerek tágulása és a csökkent vérnyomás segíthet a fejfájás enyhítésében. Sőt, a csókolózás a stressz csökkentése által akár elejét is veheti, hogy megfájduljon a fejünk.
A csókolózás során legalább 2, de akár 34 arcizom is dolgozhat egyszerre. Így a rendszeres csókolózás még edzésként is felfogható az arc és a nyak izmainak. Ez feszesebbé teheti az arcot, és serkentheti a kollagéntermelést, amely hozzájárul a fiatalosabb, feszesebb bőrhöz.