MENÜ
2024. november 15.
Albert, Lipót

Egy település, ahol betiltották az okostelefonokat

drive.hu

Ha találkozni szeretnének valakivel, azt személyesen kell lebonyolítani.

Létezik egy apró, mindössze 45 főt számláló település az Egyesült Államok keleti részén, Nyugat-Virginia államában, ahol úgy ahogy van, betiltották a mobilokat. Habár az okostelefonok korában egyre többen érzik fontosnak, hogy időnként digitális detoxot tartsanak, Green Bankben egyáltalán nem ilyen indíttatásból váltak meg az eszközöktől.

A dolog hátterében sokkal inkább az itt található különleges rádióteleszkóp áll. A hatalmas szerkezetet még 2001-ben kezdte el használni az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Alapítványa (NSF), és egészen 2016-ig a Nemzeti Rádiócsillagászati Obszervatóriumhoz tartozott, míg végül egy független szervezethez, a Green Bank Obszervatóriumhoz került. A rádióteleszkóp különlegessége a működésében rejlik: annak érdekében ugyanis, hogy megfelelően tudják használni a kutatások során, a környező hangokat a lehető legkisebbre kell csökkenteni – ez azonban nem könnyű, hiszen a szerkezet borzasztóan távolról, így az űrből is be képes mérni a hangokat.

A telefonok azonban könnyen megzavarhatnak egy ennyire érzékeny teleszkópot. Számokban: egy átlagos telefon bekapcsolt állapotban nagyjából 2-3 wattot sugároz, a Robert C. Byrd Green Bank Teleszkóp viszont már 0.00000000000000000000000000000001 wattot is érzékel.
Emiatt az obszervatórium 16 kilométernyi környezetében tiltva vannak a mobilok, rádiók és a WiFi is – de a mikrohullámú sütőket sem kedvelik. Ezen felül a szabályozások különböző mértékben a szerkezet 33,5 ezer négyzetkilométeres körzetére is kiterjednek: a területet ugyanis még 1958-ban az illetékes hatóságok „Nemzeti Rádiócsend Zónának” nevezték ki. Persze azért Green Bank lakosai nincsenek teljesen elzárva a világtól: vezetékes internetet, illetve műholdas vagy kábeltelevíziót használhatnak, de ahogy a Washington Post is írja, ha találkozni szeretnének valakivel, azt személyesen kell lebonyolítani.

„Green Bankben egyszerre találkozik a rendkívül vidékies légkör és az ultramodern technológia. Ha pedig nagyon csendes hangokat szeretnél hallani, akkor le kell halkítanod a zajt. A legjobb esetben csak átnézzük az adatokat, és megpróbáljuk kiszűrni a zavaró jeleket, a legrosszabban viszont a zajok miatt kidobhatod az egész munkádat a kukába” – ismertette a település helyzetét Jay Lockman, a Green Bank Telescope egyik vezető tudósa a CNN-nek.

Ha már csendes helyek: A világ legcsendesebb helyei, ahol garantáltan kikapcsol az elméd
Ennek a sajátos „technológiamentességnek” van viszont egy érdekes hozadéka is: Green Bank települése például egy földi paradicsom azok számára, akik úgynevezett „elektromágneses hiperérzékenységben” szenvednek. Ez nem egy elismert orvosi diagnózis, ám az ilyen betegségre hivatkozó emberek gyakran panaszkodnak fejfájásra, fáradtságra, stresszre, alvászavarokra és izomfájdalomra.

A tudósok szerint valószínűleg ezekben az esetekben egy nocebo-hatás állhat fent: a „páciensek”, akik azt vallják, hogy jobban érzik magukat olyan helyeken, mint például Green Banks, feltehetően placebo káros mellékhatását tapasztalják. Tehát valójában nem használ nekik a környezet, ők viszont úgy hiszik, hogy ez ténylegesen javít problémáikon, emiatt pedig jobban is érzik magukat.