Gyorsan fejlődő szakma – naprakész tudás
A H-Vill Plusz Kft. cégvezetője az Év Tolna Vármegyei Vállalkozója díját kapta meg.
Minőség, pontosság határidő – ezek a legfontosabb jellemzők a H-Vill Plusz Kft. életében. A villanyszereléssel foglalkozó családi vállalkozást 28 évvel ezelőtt Horváth István alapította, ma is tulajdonos-ügyvezetőként jegyzi. Az Év Tolna Vármegyei Vállalkozója díjat kapta meg, amit nagy elismerésnek és csapatmunka eredményének tart, ennek apropóján beszélgettünk.
– Tekintsünk vissza a kezdetekre!
– 47 éve dolgozom a szakmában, 1977-ben álltam munkába, azóta sok mindent láttam és tapasztaltam – mondja a cégvezető. – A nyolcvanas években dolgoztam egy vállalati gmk-ban, ott műszaki előkészítés volt a feladatköröm. Miután felvetődött az anyacég megszűnésének lehetősége, kiváltunk néhányan, és elkezdtünk villanyszerelési munkákat vállalni Szekszárdon és környékén.
– Mindez már a vállalkozói létet jelenthette. Mikor alapította a vállalkozást?
– A H-Vill Plusz Kft.-t 2006-ban alakítottam, néhányan ma is mellettem dolgoznak az alapító munkatársak közül. Szekszárdon, a Gróf Pál utcában egy első emeleti lakásból indultunk, ott volt az irodánk, és egy tároló helyiségben rendeztük be a raktárunkat. Öt-hat alkalmazottal kezdtük el a munkát, elsősorban Budapesten, Kaposváron, Székesfehérváron voltak megrendeléseink. Idővel aztán kinőttük, és 2001-ben vásároltuk meg a jelenlegi telephelyünket, a Tartsay u. 6. szám alatt, ahol ma is működik az irodánk és a telephelyünk.
– Ez nagy lépés lehetett, ráadásul jól megközelíthető, tágas telephelyen rendezkedtek be.
– Igen, egy 300 négyzetméteres műhely és raktár, valamint 160 négyzetméter irodarész található itt, kényelmesen elférünk. Helyet adunk egy k+önyvelő irodának is, a cégünk könyvelését is itt végzik, segítjük egymást.
– A legtöbb szakma, így a villanyszerelés is rohamléptekben fejlődött.Hogyan tudnak lépést tartani a modern kor kihívásaival, az új technikákkal, technológiával?
– Elsősorban épület villanyszerelés tartozik a profilunkba, ebben szeretnénk kiváló teljesítményt nyújtani. Az elektromos hálózatok építése, kivitelezése, cseréje vagy felújítása mindig más kihívást jelent. Teljesítménybővítést és az E-ON ügyintézést is elvégezzük. Mindez a változó jogszabályi környezetben történik, és nagyon fontosnak tartom, hogy munkatársaink tudását szakmai képzéseken fejlesztjük. Ez egy gyorsan fejődő szakterület, naprakész tudás szükséges. Jelenleg 15 fő az állandó létszám, dolgoznak nálunk idősebb és fiatalabb kollégák is, folyamatosan igyekszünk a fiatalokat beépíteni.
– Milyen munkákra büszke, mit emelne ki az elmúlt évtizedekből?
– Több Tesco teljes villanyszerelési munkáját építettük meg, Budapesten, Tatabányán dolgoztunk, de a Spar Logisztikai Központ is a mi munkánkat dicséri. Általában fővállalkozón keresztül szerződünk le, és a régi, megbízható kapcsolataink, valamint természetesen a jó hírünk, hozza a munkákat. Most éppen Balatonszemesen, a vitorláskikötő melletti lakóparkon dolgozunk, ütemterv szerint haladunk. Ha csak lehet, megbízható fővállalkozón keresztül végzünk munkát. Sajnos nem mindig, legutóbb a Szekszárdi Tudásközpont villanyszerelési munkáit végeztük el, amire büszke vagyok, de nem fizettek ki egy hatalmas összeget számunkra. Jelenleg peres úton van, ezzel nem vagyok egyedül. Sajnos a jogszabályok ma nem a tisztességes dolgozót védik.
– Mit tesz ilyenkor egy vállalkozó?
– Hiába fordul bírósághoz az ember… A megtakarításaimból finanszírozom a kieső összeget, és szidom magam, hogy amikor először hírét vettem a csőd lehetőségének, nem vonultam le, nem hagytam abba a munkát. Akkor kisebb lenne a veszteségem. De nem arra neveltek a szüleim, hogy félbehagyjak egy munkát, amit elvállalok, azt tisztességgel elvégzem.
– Aki benne van, tudja, hogy a vállalkozói létnek bőven van árnyoldala. Mit szólt hozzá, hogy a VOSZ elismerését megkapta?
– Nagyon megörültem neki, de tudom, hogy a papíron hiába szerepel az én nevem, ez egy csapatmunka. Nagyon köszönöm mindenkinek, akik 28 év alatt részt vettek a munkánkban, a közös sikerekben. Természetesen kellett a családi háttér, és közben felnőttek a gyermekeim, egy lányom és egy fiam van, aki szintén szakmabeli és jelenleg a cég dolgozója.
– Mit csinál szívesen szabadidejében, mivel kapcsolódik ki?
– Focizom az őcsényi öregfiúk csapatában, nagyon szeretek síelni, a technikai sportok közül a motorozás a hobbim. Nagyon kikapcsol, ha a kis szőlőmben lehetek, szívesen borászkodom, de csak a kollégákat kínálom a borommal. Jól esik a csend, a nyugalom, de őszintén szólva, minden nap alig várom, hogy újra kezdődjön a munka. Minden reggel személyesen ott vagyok, amikor indulnak a fiúk a munkákra. Többször megkérdezték tőlem: 65 évesen miért csinálom, miért dolgozok még aktívan? Erre az a válaszom: nem jött el az a pont, hogy elég, még mindig szeretem és várom a kihívásokat. Pozitívan látom a jövőt, szeretném még folytatni. Legalább 28 évig…