Jövőre érkezik a világ első, teljesen elektromos légitaxija
A Quantum Air ambiciózus tervei szerint jövőre indítják el járműveiket világ legelső légitaxijaként.
A Quantum Air ambiciózus tervei szerint jövőre indítják el járműveiket Los Angelesben, ezzel behúzva a világ legelső légitaxi szolgáltatója címet.
A Bye Aerospace teljesen elektromos eFlyer járműveiből álló flotta az eCTOL (electric conventional takeoff and landing) kategóriája alá esik, és az első járatok valamikor 2021-ben indulnának a LAX repülőtér és más Los Angeles környéki repterek között.
UAM, azaz urban air mobility – egy olyan fogalom, ami futurisztikusan hangozhat, mégis már az ajtónkon kopogtatat, és az ígéretek szerint átírja a városi közlekedés eddig megszokott képét. Viszlát dugóban ücsörgés és szmog, az elektromos repülőgépek itt vannak, hogy átvegyék az égboltot. A Los Angeles-i Quantum Air az elektromos repülőgépek előnyeit kihasználva akarja elindítani jövőre a világ első megfizethető légitaxiját, amely főként rövid utak megtételére szolgál majd a város és vonzáskörzetének repterei között.
Los Angeles a hatalmas dugóiról ismert – bár a koronavírus sikeresen kipucolta a várost, olyannyira, hogy olyan tiszta az ég, mint amilyen 1980 óta nem volt -, ezért a Quantum vezérigazgatójának elmondása szerint a cég éppen azokat célozza, akik a város belső részeiből akarnak gyorsan, egyszerűen kijutni mindössze percek alatt ahelyett, hogy órákat vesztegelnének az autópályán, a késétől való félelem és idegesség keverékében pácolódva.
A filmekben látott furcsa járművekkel ellentétben az eFlyer 2 úgy néz ki, mint egy teljesen szokványos repülőgép, amely azonban fosszilis energiahordozók helyett elektromos árammal működik. A hasonló méretű repülőgépek fenntartási költségeinek töredékéért lehet az eFlyereket üzemeltetni, ezért népszerűek oktatórepülőként, és újabban már légitaxiként is.
A Bye Aerospace 2014-ben kezdte el fejleszteni az eFlyer 2-t, hogy egy költséghatékony alternatívát kínáljanak a hagyományos oktatórepülők helyett, ugyanis a pilóták iránti kereslet a következő 20 évben a várakozások szerint az ötszörösére fog nőni. A kétszemélyes eFlyer 2 után most a négyszemélyes eFlyer 4-et fejleszti a cég.
George Bye, a Bye Aerospace vezérigazgatója szerint az elektromos repülőgépek fogják jelenteni az ugródeszkát az UAM hálózatok számára. Egyúttal az elektromos gépek felrázhatják az légi közlekedést. „Amit mi a repülés iparágához adunk…elektromos megoldásokat válaszul a piaci igényekre” – állítja a cég vezetője. A hivatalos információk szerint egy repülési óra 23 dollárba kerül az eFlyerrel, ami csak a töredéke a Cessna 172 gép 110 dollár/órás költségeinek, miközben az elektromos motor karbantartásával járó kiadások is jóval alacsonyabbak.
Mind a Quantum, mind a Bye Aerospace gyors növekedést vár az eFlyer flottában, ezért a cégek saját pilótaképzést is indítottak az OSM-mel, egy norvég céggel. A program 18-20 hónapot vesz majd igénybe.
„Az együttműködésünk az OSM-mel azt jelenti, hogy a Quantum pilótái gyakorlatilag ugyanazt a repülőgépet fogják vezetni munka közben, mint amin tanultak” – mondta Thompson. „A pilótáink testközelből fogják ismerni a repülőgépeket, így egy új szintre emelik a biztonságot.”