Kiszállni a mókuskerékből egy időre – fiatalok és a mikronyugdíj
Már 20-as, 30-as éveikben járó fiatal munkavállalók is elvonulnak fél-egy évre „mikronyugdíjba”.
Tartani egy év szüntetet (sabbatical (year)) régóta a napirenden volt sokaknál, mostanában viszont divat egyre korábban kezdeni, és rendszeresen beiktatni egy hosszabb pihenőt. Kinek érdemes belevágnia, mit érdemes tudni a sabbaticalról, és mit szólnak hozzá a cégek?
Mi lenne, ha nyugdíjba mennél 27 évesen? Aztán 39 évesen, majd mondjuk 46 évesen is? A világban lévő jelenségek többé-kevésbé állandóak, de mindig aggatunk rájuk valami divatosabb nevet, ez most az angolban a „micro-retirements”, azaz mikronyugdíjak. Újdonság lehet még, hogy míg korábban jellemzően „egyszer az életben” tapasztalat volt kihagyni egy évet a munkából, mostanában már 20-as, 30-as éveikben járó fiatal munkavállalók is elvonulnak fél-egy évre „mikronyugdíjba”.
Nemrég a témát körüljáró Wall Street Journal több mint 30 nőt kérdezett a jelenségről, a többségük fél év szünetet tartott, amelyen többnyire olyan túrákat teljesítettek, amiről azt gondolták, később talán már nem lennének képesek rá. Természetesen megvan az ára egy ilyen szünetnek: aki bevállalja, annak minden bizonnyal tovább kell majd dolgoznia, mármint hosszabb karrierben kell gondolkoznia.
A „mikronyugdíj” még mindig nem terjedt el igazán, de kezd divatossá válni – jegyzi meg lap –: a frissdiplomás amerikaiak közel 80%-át foglalkoztatja a munkától való átmeneti elszakadás a Handshake nevű online HR-portál friss felmérése szerint.
Vannak is cégek, amik partnerek ebben, de csak a vállalatok 6 százaléka kínál fizetett sabbaticalt, és további 8 százalékuk fizetés nélkülit.
Bár az adatok az Egyesült Államokra vonatkoznak, itthon is láttunk hasonló trendet az elmúlt években: amikor nagy volt a munkaerőhiány, és rengeteg a szabad állás, sokan felmondtak tavasz végén, majd csak egy pihenéssel töltött nyár után kerestek új munkát.
Az viszont még Amerikában is kérdés, hogyan engedhet meg egy, a karrierje elején járó dolgozó egyéves kihagyást? Csodák nincsenek: aki belevág, előtte eladja az autóját, kiadja a lakását vagy egy szobát, leiratkozik a streaming előfizetésekről, nem jár étterembe és más hasonló szolgáltatásokat sem vesz igénybe. Magyarul, spórol, amin csak lehet.
Hosszabb távú áldozatokat is kell hozni, például alacsonyabb lesz a nyugdíj vagy tovább kell majd aktívnak maradni. A WSJ által megkérdezett nők nem bánták meg a döntésüket, sőt azt tervezik, hogy tartanak majd még újabb sabbaticalt, mielőtt végleg visszavonulnának.
De ehhez a döntéshez mindenképpen kell egy adag bátorság: bízni abban, hogy időben találnak új állást, és abban is, hogy nem maradnak le szakmailag a passzívan töltött idő alatt.
Ha viszont nemcsak időben, hanem térben is gondolkodunk a visszavonuláson, akkor célszerű egy félreeső, nyugodt helyet választani. Ilyenből sok létezik a világon, de ebben a cikkben részletesen is bemutatjuk a legjobbat, és elmondjuk, miért éppen az a visszavonulás ideális helyszíne.