Rákellenes gyógyszert fedezett fel a mesterséges intelligencia?
„E kis molekula megtalálása voltaképpen egy Google-kereséssel egyenértékű munka."
A mesterségesintelligencia-alapú gyógyszerkutatással foglalkozó Recursion Pharmaceuticals egyik modern MI-platformja segítségével talált rá arra a molekulára, mely úttörő lehet a különböző daganatos megbetegedések kezelésében – jelentette a CNBC.
A vállalat az ígéretes fejleményen felbuzdulva már ki is fejlesztett egy gyógyszerjelöltet, és a klinikai vizsgálatok elindításához szükséges engedélyeket is megszerezte. Chris Gibson, a Recursion Pharmaceuticals társalapítója és vezérigazgatója a CNBC-nek adott interjújában hangsúlyozta, véleményük szerint ez egy nagyon izgalmas bizonyítási pont, nemcsak számukra, mint vállalat számára, hanem a biotechnológia számára is.
A REC-1245 nevű kísérleti gyógyszerjelölt 1-es és 2-es fázisú klinikai vizsgálatára azóta az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (Food and Drug Administration – FDA) is rábólintott.
A vizsgálat révén a kutatók a szer biztonságosságáról és tolerálhatóságáról kaphatnak majd pontosabb képet. A hírek szerint a készítmény elsősorban a kései stádiumú daganatos megbetegedések (a petefészek-, a prosztata-, a hasnyálmirigy- és az emlőrák) kezelését célozza majd. A Recursion Pharmaceuticals számításai szerint az újfajta terápia az Egyesült Államokban és az Európai Unióban összesen mintegy százezer beteg helyzetén javíthat.
„Ami a leginkább izgalmas a Recursion ezen programjában, az az, hogy e kis molekula megtalálása voltaképpen egy Google-kereséssel egyenértékű munka, abból a hatalmas biológiai térképből, amelyet egyszer már felépítettünk” – mutatott rá Gibson.
A Recursion hosszabb távú tervei között szerepel az Exscientia gyógyszerkutató vállalattal való egyesülés, ami további fontos adatok hasznosítását tenné lehetővé a cég számára. A gyógyszerkutató befektetői között egyébként ott van az Nvidia is.