Soha meg nem romló élelmiszer, a fáraók sírjában
Meddig tart a szavatossága? El tudja képzelni, hogy soha nem romlik meg?
Tudom, hihetetlen kijelentésnek tűnik, de a méz soha nem romlik meg!
Az ókori Egyiptomban található, évezredek óta lezárt sírokról kiderült, hogy nagyon régi, de tökéletesen ehető mézest temettek el csuprostól a fáraók sírjába. Pontosan azért, mert az egyiptomiak tudták, hogy a méz nem romlik meg soha, és a királynak szüksége lesz valamire, amit tud enni a túlvilágon.
A legtöbb élelmiszernek van egy összetevője, amely mindig oszlásnak, bomlásnak indul. Ezt az összetevőt "baktériumoknak" nevezzük.
De miért tart örökké a méz, ha más élelmiszerek nem?
Egyszerű a válasz, mégis meghökkentő: a természetes, nyers mézben minden tökéletes egyensúlyban van. Nagyon kevés nedvességtartalommal rendelkezik. A mikroorganizmusok vizes környezetben tudnak szaporodni.
De az alacsony víztartalom nem elég. A következő dolog, ami a mézet örökké tartósítja, az, hogy alacsony pH-értéke van. Ez egy tudományos módja annak, hogy azt mondjuk, hogy sok sav van benne. A túl sok savat a baktériumok szeretik elkerülni, ezért ez egy másik oka annak, hogy a méz magas eltarthatósági idővel rendelkezik.
Nem feledkezhetünk meg a legfontosabb összetevő szerepéről sem. Méhek! Nem, a méhek nincsenek benne, de feldolgozzák a vizes virágnektárt, elszívják a nedvesség nagy részét. Emellett befecskendeznek valamit, ami mérgező a baktériumokra: ez pedig a hidrogén-peroxid. Ez a név ismerősen csenghet az elsősegély-készletből. Igen, ez az a folyadék, amellyel fertőtleníthetjük a nyílt sebet.
Látod az összefüggést? Igen, a méz annyira mérgező a mikrobákra, hogy felhasználható a sebek fertőtlenítésére.