A dohányzásnál is jobban öregít a boldogtalanság
A mentális problémák összefüggésbe hozhatók a középkorúaknál felgyorsuló öregedéssel.
A tudósok mesterséges intelligenciával próbálnak egy új típusú „órát” létrehozni, amely képes mérni a valódi biológiai életkort - írja a Science Alert.
Úgy vélik, ha egy személy fizikai egészségének bizonyos aspektusait, például a vérben lévő gyulladásjelzőket figyelik, hamarosan megjósolhatják, mi a szervezetének tényleges biológiai életkora.
Ha az előrejelzés pontos, az segíthet a szakértőknek megérteni, hogy egyes egyének miért öregszenek gyorsabban, mint mások, és milyen életmódbeli tényezők járulnak hozzá ehhez az öregedési folyamathoz.
Ám az emberi egészségnek van egy kulcsfontosságú összetevője, amely hiányzott a korábbi kísérletekből: a mentális és érzelmi állapotunk.
A vizsgálatok azt sugallják, hogy a mentális betegségek hatása időnként felülmúlhatja a fizikai betegségek és szokások, köztük még a dohányzás hatásait is. Attól ugyanis, hogy két ember ugyanannyi születésnapot ünnepelt, még nem távolról sem biztos, hogy egyformán egészségesek.
A rák elleni küzdelem részeként lépne fel az EU az ízesített hevítéses dohánytermékek ellen, amelyek eladása rohamosan megugrott az elmúlt években.
2021-ben egy 2,3 millió új-zélandi körében végzett több évtizedes kutatás szoros összefüggést talált a mentális zavarok, valamint a testi betegségek és a halál között.
Ugyanebben az évben egy másik tanulmány megállapította, hogy a mentális problémák összefüggésbe hozhatók a középkorban felgyorsuló öregedéssel. Ráadásul ez a hatás már sok évvel azelőtt jelentkezett, hogy más, életkorral összefüggő betegségek felbukkantak volna.
A szerzők végül úgy találták, hogy a pszichológiai tényezők, például a boldogtalanság vagy a magányosság 1,65 évvel növelték az ember biológiai életkorát. A hatás meghaladta a többi egyéni demográfiai jellemző hatását, ideértve a biológiai nemet, a lakóterületet, a családi állapotot és a dohányzást is.
"Arra a következtetésre jutottunk, hogy a pszichológiai összetevőt nem szabad figyelmen kívül hagyni az öregedési vizsgálatok során, mivel jelentős hatással van a biológiai életkorra" - írták.