Tam_Bau
MENÜ
2024. november 22.
Cecília
A nagy nyertesek

A nagy nyertesek

azenpenzem.hu

A Forbes magazin összeállítása szerint a 200 milliárdosok klubja még soha nem volt olyan nagy, mint most.

Minél gazdagabb valaki, annál gyorsabban nőnek a megtakarításai, a magyar gazdagok elitklubjába pedig újonnan szinte lehetetlen bekerülni – állapította meg egy friss elemzés. Magyarországon nagyjából 3500 magyar család tartozhat a nagy nyertesek közé.

Hiába dübörgött tíz éven át a gazdaság, hiába ömlött az országba az uniós támogatás, és hiába vezetett be családsegítő támogatásokat a kormány, becslés szerint kétmillióan élhetnek létminimum alatt– derült ki a GKI Gazdaságkutató vizsgálódásából. Mindez pedig még nem is számolt azzal, hogy a koronavírus-járvány következtében bevezetett korlátozó intézkedések miatt teljes szektorok nullázódtak le, és az ott dolgozók tömegesen veszítették el a munkájukat.

Közben a leggazdagabbakat alig legyintette meg a válság. A Forbes leggazdagabbakról készített listája megmutatta: a bajban a kapcsolati tőke mindent felülír. A magazin összeállítása szerint a 200 milliárdosok klubja még soha nem volt olyan nagy, mint most.

A privátbanki ügyfelek mindössze 8-9 százaléka birtokolja az összes kezelt vagyon közel 40 százalékát.
Magyarországon nagyjából 3500 magyar család birtokolja a teljes lakossági bankszámla- és értékpapír-megtakarítások csaknem 10 százalékát – állapította meg friss elemzésében a leggazdagabbakat kiszolgáló üzletág első számú szakértőjének számító Blochamps. Mint a pénzügyi tanácsadó cég hozzátette, ráadásul minél gazdagabb valaki, az utóbbi évek tanúsága szerint annál gyorsabban nőttek a megtakarításai. (Megjegyezzük, ez nem tartalmazza a birtokolt cégek és részesedések értékét, valamint a külföldre vitt vagyont sem, de valami eligazítást mégis nyújt.)

Karagich István, a Blochamps alapítója úgy látja, a magyar gazdagok elitklubjába pedig újonnan szinte lehetetlen bekerülni. Az Azénpénzem.hu üzleti körökből származó információk, de akár sajtóhírek alapján is úgy látja, ez az állítás csak részben igaz. Az „elitklubba” ugyanis bekerülhetnek az utódok, rokonok, sőt lassan már az unokák. Időnként kerül némi por a kerekek közé (például Rogán Antal kabinetminiszter új felesésének földvásárlásának meghiúsulásával – amit a Telex.hu vesézett ki), de úgy véljük, ez inkább leleplező, semmint cáfoló dolog.

Egy átlagos privátbanki számlán jelenleg csaknem 140 millió forintot tartanak az ügyfelek. 2005-ben ez az összeg még csupán 42-43 millió forint volt, azaz másfél évtized alatt megháromszorozódott a legtehetősebbek átlagvagyona. Az elmúlt 3 évben pedig 50 százalékkal nőtt a hazai privátbankok által kezelt vagyon, miközben a számlák száma csaknem 10 százalékkal csökkent.

Tavaly több mint 8 százalékkal gyarapodtak a hazai vagyonosok megtakarításai: ők év végére 45 ezer privátbanki számlán már 6250 milliárd forintot tartottak. Karagich szerint nem véletlen, hogy világszerte a vagyonosok 68 százaléka üzletileg sikeresnek könyvelte el a koronavírussal sújtott 2020-at, és még ennél is magasabb, 78 százalék azok aránya, akik pozitív reményekkel várták 2021-et.

A Blochamps, állítása szerint, „hiánypótló” kutatást végzett a vagyonosok életkor és nem szerinti pénzügyi viselkedését, preferenciáit áttekintve. Mint megállapították: ezen a téren rendkívül nagyok a különbségek. Kiderítették, hogy a nők a személyes varázst és az árazást figyelik leginkább. Általában a 100 millió forint fölötti megtakarítással rendelkező férfiak szerint az ESG (környezetvédelem és fenntarthatóság) szempontok egyáltalán nem fontosak Az elemzés szerint ezen belül a 30-as, 100 millió forint feletti vagyonnal rendelkező privátbanki ügyfelek viszont igénylik a környezetvédelmi és társadalmi szempontból fenntartható befektetéseket. Ők a teljesítményalapú árazást preferálják. 60 év felett viszont a szolgáltatás presztízselemei és a privátbankár személye válik meghatározó igénnyé.