Tam_Bau
MENÜ
2024. május 17.
Paszkál
Befoltozzák a lyukacsos adórendszert – Romániában

Befoltozzák a lyukacsos adórendszert – Romániában

piacesprofit.hu

70 százalékos adó azokra a magánvagyonokra, amelyek törvényes eredetét a tulajdonos nem tudja igazolni.

Romániában a költségvetés kiegyensúlyozását célzó, az adórendszert méltányos alapokra helyező intézkedéseket léptet életbe októbertől a kormány, ezek sorában tíz százalékkal növeli a minimálbért - jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a kormányülésen.

A kabinet első olvasatban tárgyalta a kedden nyilvánosságra hozott tervezetet, amellyel - az előirányzott 4,4 százalékosnál jóval magasabb, korrekciók nélkül akár a GDP 6 százalékát is meghaladó - államháztartási hiányt akarják mérsékelni.

A miniszterelnök szerint a pénzügyminisztérium honlapján közvitára bocsátott törvénytervezetet az állami kiadások csökkentésére, az adócsalás visszaszorítására, a luxus és az extraprofit megadóztatására és a méltányosság biztosítására alapozták. Hadat üzennek az adócsalásnak, 70 százalékos adót vetnek ki azokra a magánvagyonokra, amelyek törvényes eredetét a tulajdonos nem tudja igazolni, különadót vezetnek be a félmillió eurónál értékesebb ingatlanok és a 75 ezer eurónál többet érő személygépkocsik esetében, növelik az alkohol, a dohánytermékek, a magas cukortartalmú italok és a szerencsejátékok adóját, mivel azok a közegészségügyi rendszert megterhelő következményekkel járnak.

Ciolacu kifejtette: Románia nem engedheti meg magának a jelenlegi "lyukacsos" adórendszert, amelyben a kivételek és kedvezmények évi 75 milliárd lejnyi (1 lej = 77 forint), vagyis a GDP majdnem 5 százalékát kitevő veszteséget okoznak a költségvetésnek, és adóparadicsommá teszik az országot.

"Többletadót vetünk ki a bankok nyereségére, és főleg új filozófiát vezetünk be a nagyvállalatok esetében, amelyeknek legalább 1 százalékos adót kell fizetniük a forgalmuk után. Ez méltányosság kérdése, már két évvel korábban, amikor még ellenzékben voltunk is ezt javasoltam, hogy a nagy cégek adószintje érje le a román vállalkozások esetében érvényes minimális szintet. Arra viszont gondunk volt, hogy ne veszélyeztessük ezzel a nagy cégek beruházásait: ezeket a jelentős összegeket nem számoljuk bele az adóba" - magyarázta a miniszterelnök.