Betiltanák az elektromos autókat...
...csak vásárlásra, munkára és orvosi ügyek intézésére használhatnák.
Svájc kétségtelenül azon európai államok közé tartozik, amelyek a leginkább szorgalmazták az elektromos autók használatát és ezt az igényt a lakosok is jól fogadták, akik jelentős arányban vásároltak villanykocsikat. Most azonban ugyanezek a svájci polgárok bajban lehetnek az energiaválság kezelését célzó intézkedések miatt.
Azt gondolnánk, Svájcnak nem kell aggódnia holmi energiaválság miatt, hiszen van több atomreaktorja is, a vízenergia felhasználásában pedig élen járnak. Csak egy kis kitérő és extra érdekesség: így épült a legújabb, idén nyáron átadott vízerőmű, ami 900 MW energiát termel, nagyjából annyit, mint a gösgeni atomerőmű.
Mégis, a svájci vezetők attól tartanak, hogy idén télen akadozni fog az áramellátás. Ezért a kormány több intézkedést bocsátott a kantonok elé konzultációra. "Minden egyes intézkedés célja, hogy elkerüljük a súlyosabb intézkedéseket" - magyarázta a szövetségi tanácsos Guy Parmelin, aki hangsúlyozta: első körben az energiával való takaréskosságra kérik a lakosságot, ám ha ez nem hoz komoly eredményt, jönnek a szankciók.
A legfontosabb az elektromos autókra vonatkozik, amelyek használatát betiltanák. Az egyetlen kivétel: a vásárlás, a munka és az orvosi ügyek intézése - kicsit olyan, mint a pandémia miatti zárlat.
Ez a lépés valószínűleg erős bumeráng lenne a végrehajtó hatalom számára, amely, miután az elektromos járművek bevezetését szorgalmazta, most az azokat megvásárló polgárokat büntetné.
De további nehézségek érnék a többi autóst is, mivel a sebességkorlátozás, amely a svájci autópályákon már most is csak 120 km/h, tovább csökkenne 100 km/h-ra. Mindez azért, hogy üzemanyagot takarítsanak meg a közlekedők és esetleg fosszilis tüzelőanyagot különítsenek el vészhelyzeti áramtermelésre.
És ha még ez sem lenne elég, akkor a 3-as szintű riasztás is beindulhat, amelynek során az otthoni termosztátokat le kell zárni 18 fokra, ami nemcsak a helyi lakosokat érinti majd, de a síszezonra érkező turistákat is.
Az áramhiány-fenyegetettségre írott forgatókönyvben szerepel a 40 foknál magasabb hőmérsékleten való mosás tilalma, a kirakatvilágítás és a reklámképernyők megszüntetése, a fűtés tilalma az éjszakai szórakozóhelyeken, a sífelvonók leállítása, a boltok nyitvatartásának napi egy órával való csökkentése, az autómosók bezárása, a sportlétesítmények használatának tilalma, valamint a kaszinók, vidámparkok és mozik bezárása is.
A labda most a kantonok térfelén van, de az utolsó szó a kormányé lesz, amelynek december 12-én kell megerősítenie a korlátozó intézkedések hatályba lépését.