Évente 250 millió liter vizet takarítanak meg, a vertikális farmon
Egymillió palánta fejlődik, naponta 3 tonna termést adnak.
A Bustanica – ami arabul kertet vagy gyümölcsöskertet jelent – nevet viselő dubaji vertikális farmon 330 ezer négyzetméteren termesztenek évente 1 millió kilogramm leveles zöldséget. Növényvédőszer-, gyomirtószer- és vegyszermentesen, nem mellesleg több mint 250 millió liter vizet megtakarítva. Az Emirates közölte: a légitársaság utasai már júliustól kóstolhatják az innen származó zöldségeket a fedélzeti menüjükben.
A világrekorder farmot 40 millió dolláros befektetésből hozta létre az Emirates fedélzeti kiszolgálásra szakosodott leányvállalata és a Crop One, amely újabban nagy hangsúlyt fektet a technológia által vezérelt beltéri vertikális növénytermesztésre.
A Dubajban található gigantikus vertikális farmon termesztéshez 95 százalékkal kevesebb vízre van szükség, mint a hagyományos szántóföldi termelés esetében. Az Emirates közleménye szerint a vízfelhasználás minimalizálása és a hatékonyság maximalizálása érdekében a farm zárt ciklusú rendszerét úgy alakították ki, hogy a tápanyagokban gazdag víz folyamatosan visszakering minden egyes növényhez. Amikor a víz elpárolog, visszanyerik és újrahasznosítják a rendszerben, így évente 250 millió liter vizet takarítanak meg a hagyományos gazdálkodással összehasonlítva.
A farmon egyszerre 1 millió palánta fejlődik, amelyek napi 3 tonna termést adnak.
A farm egész évben, folyamatosan terem, és ez a folyamatos termesztési ciklus biztosítja, hogy a növényvédő szerek, gyomirtók vagy vegyszerek nélkül előállított alapanyagok frissek és tiszták legyenek.
A vertikális farm működését mesterséges intelligencia, valamint egy magasan képzett belső csapat irányítja, melyet agrárszakértők, agrármérnökök, kertészek és növénytudósok alkotnak.
Az Emirates utasai júliustól kóstolhatják a Bustanica kertből származó fejes salátát, rukkolát, különféle salátaleveleket és spenótot, illetve más zöldségeket a járatok fedélzetén. A vertikális farmon termesztett zöldségek nem csak a levegőben lesznek elérhetőek hiszen hamarosan a dubaji szupermarketekben is megvásárolhatják a terményeket a helyiek és a turisták.
A jövőben a tervek szerint gyümölcsök és további zöldségfélék termesztésével is gazdagodni fog a Bustanica.