Tam_Bau
MENÜ
2024. november 22.
Cecília
Hol vannak a fürkészek és a portyázók?

Hol vannak a fürkészek és a portyázók?

piacesprofit.hu

Hogyan lehetne menekülni az orosz gáztól? Ma ez a fő kérdés Európában.

A miniszterelnök 2020 elején, mint elmondta, fürkészeket és portyázókat küldött ki a világ minden részére, hogy beszerezzenek eszközöket a világjárvány elleni védekezéshez. Most Európa szinte minden országa azt keresi, hogy mivel tudnának fűteni az orosz gáz helyett, csak mi nem.

A dán miniszterelnök több százezer háztartást vágna le a gázról és állítana át más energiaforrásra. A hatóságok azt remélik, hogy néhány éven belül minden gázkazánt használó háztartás áttérhet más energiaforrásra – írja a Norway Today.

Hétfőn az Észak-Afrikából érkező gázmennyiség növeléséről írt alá szerződést az algériai Sonatrach és az olasz ENI energiavállalat. A hírt személyesen Mario Draghi olasz miniszterelnök jelentette be, aki annyira fontosnak tartotta az eseményt, hogy az üzlet megvalósulásában személyesen is részt vett. Korábban már Olaszország energiatakarékossági intézkedéseket is bevezetett.

Pénteken Londonban ugyanerről beszélt Olaf Scholz német kancellár, miután találkozott Boris Johnson brit miniszterelnökkel.

A német kormány célként tűzte ki, hogy még az idén befejezze az orosz nyersolaj importját.

A kancellár szerint Németország aktívan törekszik arra, hogy teljesen függetlenítse magát az orosz nyersolajtól, és úgy gondolják, hogy ezt még az idén képesek lesznek elérni. Scholz hozzátette: a német kormány az orosz földgázimporttal szembeni függés megszüntetésén is dolgozik.

A hangsúly a német kancellár utóbbi mondatán van, hiszen szakértők szerint a kőolaj beszerzése a világpiacról a kisebb probléma, igazából az orosz földgáz kiváltása az, ami nehéz Európa számára. Különösen igaz ez Magyarország esetében, ahol még a szocializmus idején, hatalmas hálózatépítést és propagandamunkát végeztek annak érdekében, hogy az emberek áttérjenek az akkor szuper korszerűnek mondott földgáz fűtésre. Ez olyan jól sikerült, hogy ma Magyarországon gázzal fűt a lakosság 58,50 százaléka. Több mint 4 millió háztartással számolva, ez körülbelül 2,4 millió fűtési helyet jelent. E különlegesen magas kitettség ellenére a magyar kormány láthatóan semmilyen elképzeléssel nem rendelkezik arról, hogy hogyan csökkenthetnénk e területen függőségünket Oroszországtól. Se fürkészek, se portyázók nem indultak el a világba, hogy alternatív lehetőségeket keressenek.